• 2004-08-29

Trzej Muszkieterowie

W Musée des Beaux-Arts w Nancy odbędzie się wystawa zatytułowana „Trzej Muszkieterowie”. Inicjatorem wystawy jest francuski badacz twórczości Witolda Gombrowicza, profesor Jean-Pierre Salgas, ze strony Muzeum w Nancy opiekę nad wystawą sprawuje Blandine Chavanne. Polskim partrnerem jest Muzeum Narodowe w Krakowie.
Wystawa prezentuje dzieło artystyczne, literackie i filozoficzne trzech wybitnych postaci: Stanisława Ignacego Witkiewicza, Brunona Schulza i Witolda Gombrowicza, nazwanych przez Gombrowicza „trzema muszkieterami polskiej awangardy z okresu międzywojennego”. Znaleźli świetnego kontynuatora w osobie czwartego – Tadeusza Kantora. Wszyscy wypowiadali się poprzez różne dziedziny sztuki, w których niejednokrotnie okazali się prekursorami.

Wystawa jest próbą spojrzenia na kwestie tożsamości polskiej inteligencji, widzianej oczami francuskiego krytyka literackiego z perspektywy 2004 roku. Poza obrazami i fotografiami Witkacego, rysunkami Schulza i pracami Kantora prezentowana będzie dokumentacja dotycząca życia artystycznego i intelektualnego rozgrywającego się wokół wymienionych postaci w Polsce (tu: szczególna rola Zakopanego) i poza jej granicami.

Poruszane wątki to także kwestia tożsamości narodowej i obowiązku narodowego traktowanego jako podstawowy cel działalności obywatelskiej, stosunek do romantycznej tradycji narodowej, a także erotyka w polskiej sztuce dwudziestolecia międzywojennego.
Obiekty na wystawę pożyczone zostaną z kilkudziesięciu muzeów, placówek kulturalnych i zbiorów prywatnych w Polsce.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog z esejami dotyczącymi poszczególnych artystów.

Wystawa potrwa od 10 września do 30 października.

Dodaj komentarz