• 2004-08-29

Przejście

W Galerii ZPAP w Warszawie do 29 września czynna jest wystawa pt. “Przejście. Zwycięstwo ducha nad materią. 60-ta rocznica Powstania Warszawskiego (1944-2004)”.

Jest to projekt poświęcony 60-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, który obejmie prezentację instalacji pt. Przejście, wystawę Zwycięstwo Ducha nad Materią oraz akcję Barykada.

Na instalację przeznaczona jest pierwsza sala Galerii DAP. Okna sali zostały zacienione, zalepione papierem, a sala została zabudowana labiryntem o przekroju zbliżonym do przekroju głównych kanałów warszawskich.

Ściany wewnątrz labiryntu zostały częściowo zapełnione grafiką, opartą o autentyczne fotografie z Powstania, m.in.: przedstawiającą osoby, które ewakuowały się kanałami ze Starego Miasta. Oświetlenie labiryntu stanowią latarki wydawane zwiedzającym przez dyżurujących przy wejściu harcerzy. Nastrój budowany jest zarówno przez światło latarek, jak i dźwięk – relacje powstańców dotyczące „technicznej” strony poruszania się po mieście, sposobu noszenia broni itp.

Część ścieżki dźwiękowej stanowią czytane fragmenty książki Jana Kurdwanowskiego pseudonim „Krok”, żołnierza z Batalionu „Chrobry I” pt. „Mrówka na szachownicy”. Przed wejściem do labiryntu znalała się reprodukcja plakatu „Do broni w szeregach AK” autorstwa Edmunda Burke (1912-1999).

Wystawa Zwycięstwo Ducha nad Materią, która odbywa się w pozostałych dwóch salach Galerii DAP oraz w Galerii LUFCIK, nawiązuje do siły uniwerslanych wartości jak odwaga, wolność, braterstwo i miłość ojczyzny.

Na ekspozycji zostały pokazane prace z różnych dziedzin sztuki, autorstwa ponad 40 artystów inspirujących się w swojej twórczości tematyką powstańczą i patriotyczną.

Dodaj komentarz