• 2004-08-27

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Performance “Zamek Wyobraźni”

Ustka / Słupsk / Kraków / Bielsko Biała
26 sierpnia – 2 września 2004

“Zamek Wyobraźni” – Międzynarodowy Festiwal Performance jest organizowany już po raz 12-ty. Tradycyjnie rozpocznie się na Północy Polski w Ustce i Słupsku – i jako festiwal wędrowny – pojawi się tym razem także w Krakowie oraz w Bielsku Białej.
Swój przyjazd zapowiedziało 28 artystów z 9 krajów. Z Izraela (Adva Drori, Tamar Raban), USA (Jeffrey Byrd, Jeff Huckleberry, Juniper Perlis, Jose Torres Tama), Niemiec (BBB Johannes Deimling, Christopher Hewitt), Wielkiej Brytanii (Di Clay, Anthony Padgett, Ilana Michell, Clare Charnley), Włoch (Roberto Rossini, Massimo Tiscali, Danilo Casti, Alessandro Carboni), Hiszpanii (Joan Casellas, Angel Pastor), Polski (Artur Grabowski, Maciej Adamczyk, Antoni Karwowski, Andrzej Pawełczyk, Karolina Stępniowska, Magda Sowierszenko, Ewa Rybska, Władysław Kaźmierczak), Chile (Aleksandro Del Re) i Kazachstanu (Kanat Ibrahimov).

Co będzie wyróżniać tą edycję festiwalu? Z całą pewnością będzie to udział artystów, którzy są doskonale znani w swoich krajach, ale dopiero po raz pierwszy będą mieli okazję spotkania się z polską publicznością. Festiwal poszerzy więc naszą znajomość performance z innych krajów i będzie okazją do spotkania nowych indywidualności.

Fascynująca żywotność sztuki performance jaką nieustannie obserwujemy na scenie artystycznej wynika z niekończącego się, osobistego, żywego procesu reagowania na świat, z przekształcenia postawy performera w sztukę. Sztuka performance wykluczając jakiekolwiek reguły, stylistykę i wreszcie komercję – a więc to, co nadal w sztuce występuje – oferuje bezinteresowną bezpośredniość, uczestnictwo, nieprzewidywalność, różnorodność i eksperyment. Cechy te powodują, że każdy festiwal jest niepowtarzalną transmisją zróżnicowanych osobistych wypowiedzi, często zaskakujących i kontrowersyjnych.
“Zamek Wyobraźni” jest unikalnym, cyklicznym, międzynarodowym festiwalem sztuki performance organizowanym na Pomorzu i innych miastach Polski. Jest jednym z nielicznych festiwali sztuki performance w Europie i na świecie. W ciągu 11 lat, w festiwalu uczestniczyło 302 artystów z 31 krajów. Z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Niemiec, Japonii, Holandii, Słowacji, Estonii, Polski, Francji, Szwecji, Izraela, Ukrainy, Korei Południowej, Litwy, Portugalii, Węgier, Hong Kongu, Finlandii, Danii, Hiszpanii, Singapuru, Czech, Belgii, Północnej Irlandii, Białorusi, Meksyku, Austrii, Kanady i USA.

Kuratorem i organizatorem festiwalu jest Władysław Kaźmierczak – artysta, performer, dyrektor Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku.

Dodaj komentarz