• 2004-08-25

Fotografie Edwarda Hartwiga

W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa fotografii Edwarda Hartwiga. Ekspozycja była planowana dla uczczenia 95 rocznicy urodzin i 80 – lecia pracy twórczej artysty, jest jednak wystawą pośmiertną, próbą podsumowania twórczości jednego z najwybitniejszych fotografików polskich drugiej połowy XX w.

Autora wielu wystaw, kilkunastu albumów, poczynając od “Fotografiki” – autorskiego albumu wydanego w 1960, pierwszego w Polsce albumu, w którym fotografia potraktowana została jako odrębna dziedzina sztuki. Hartwig był jednym z niewielu polskich fotografików, których nazwiska figurują w prestiżowych encyklopediach fotograficznych, a także posiadaczem zaszczytnego tytułu Honorary Excellence FIAP (Federation Internationale d’Art. Photographique). Był zapraszany do udziału w ekspozycjach “10 Fotografików Świata” i “10 Fotografików Świata FIAP”.

Na wystawie eksponowanych jest prawie 300 prac ze wszystkich okresów twórczości artysty i ze wszystkich dziedzin którymi się zajmował. Obok piktorialnych pejzaży znajdą się wyraziste, zgrafizowane z lat 60 tych, czy bliskie abstrakcji z 90 –tych.

Dodaj komentarz