• 2004-08-23

Fanshon II

W warszawskiej galerii Le Guern Marta Deskur prezentuje projekt Fanshon II. To kontynuacja projektu, zrealizowanego przez Martę Deskur w 2003 roku podczas stypendium pobytowego w Künstlerhaus Bethanien w Berlinie.

Tematem projektu były muzułmańskie chusty, ale artystka wyraźnie dystansowała się wobec religijnej symboliki chust w tradycji islamu. Mieszkając na Kreuzbergu, w tureckiej dzielnicy miasta obserwowała i filmowała kobiety noszące chusty, a właściwie sposób ich noszenia i ich niebywałą różnorodność. Chusty muzułmańskie zazwyczaj postrzegane jako tradycyjne nakrycie głowy, rodzaj zasłony broniącej dostępu obcym spojrzeniom, w pracach Marty Deskur odsłaniają swe niezwykłe bogactwo. Wielobarwne, wzorzyste lub jednokolorowe, wiązane i drapowane na przeróżne sposoby, okazują się być podatne na wpływy współczesnej mody.

Nie ulegając pokusie egzotyzacji tematu, daleka od stereotypu fascynacji orientem, Marta Deskur patrzy na chusty jak na część ubioru, sposób zaznaczenia przynależności, ale i zarazem własnej indywidualności.

W projekcie zrealizowanym dla Galerii Le Guern, sfotografowane i wykadrowane przedstawienia chust są wypalone na ceramicznych kaflach. Pośród nich artystka umieszcza kafle z innym okryciem głowy – przedstawieniem welonu zakonnego. Powraca do tematu podjętego już wcześniej, w filmie z 1999 roku pt. Welon to moje włosy. W zestawieniu muzułmańskiej chusty z welonem zakonnym unika jakichkolwiek generalizacji na temat zderzenia kultur czy tradycji. Sekwencje filmowych kadrów pokazują codzienną czynność upinania i układania welonu. Podobnie jak sceny zarejestrowane kamerą na ulicach berlińskiego Kreuzbergu z kobietami w trakcie ich zwyczajnych, codziennych rytuałów spacerowania, robienia zakupów, powolnych lub pospiesznych rozmów, spotkań, gestów. Muzułmańska chusta i zakonny welon to wizualne motywy, które w interpretacji Marty Deskur, w ich wyszukanej formie mienią się odcieniami znaczeń bardziej zniuansowanych aniżeli łatwe uproszczenia na temat kulturowych relacji pomiędzy Wschodem i Zachodem.

Wystawa potrwa do 7 września.

Dodaj komentarz