• 2004-08-21

Kolory morza

W Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku do końca sierpnia można oglądać wystawę prac Jana Rubczaka pt. “Kolory morza”.

Jan Rubczak – grafik i malarz, urodzony w Stanisławowie w 1884 r., zamordowany w Oświęcimiu w 1942 r. Studiował w Krakowie u Józefa Pankiewicza, a także w Lipsku i w Paryżu. Długo przebywał we Francji, osiemnaście lat mieszkał na paryskim Montparnass’ie. Był współzaożycielem Cechu Artystów Plastyków “Jednoróg” (1925), ugrupowania dążącego do przybliżenia rodzimej sztuce nowoczesnych prądów europejskich. Z temperamentu przede wszystkim pejzażysta.

Malował niezwykle barwne, radosne widoki przyrody i architektury niewielkich prowansalskich i bretońskich miasteczek, a także Paryża i Krakowa. Wizytówką artysty są śmiałe, soczyste kolory, zestawiane trafnie, choć brawurowo. W grafice wybierał podobne tematy jak w malarstwie, stawiając na dekoracyjność i urodę przedstawianych widoków.

Wystawa w Centralnym Muzeum Morskim jest pierwszą po wojnie ekspozycją poświęconą wyłącznie temu artyście. Głównym tematem są kompozycje marynistyczne, zarówno z Prowansji, jak i znad Bałtyku. Zobaczyć można pejzaże z sielskich okolic polski, a obok Sekwanę w samym centrum Paryża. Uważny obserwator dostrzeże, że niektóre kompozycje artysta powtarzał wielokrotnie “wypróbowując” rozmaite środki artystyczne na tym samym temacie. Przykładowo prezentowany tu widok prowansalskiego wybrzeża ma jeszcze wersję olejną i dwie graficzne, z których jedna – co ciekawe opisana jest jako port Audierne położony w Bretanii, a więc na drugim końcu Francji.

Dodaj komentarz