• 2004-07-20

Złotnictwo augsburskie od XVI do XIX wieku

Jeszcze tylko przez dwa tygodnie w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można zobaczyć wystawę: Świat ze srebra. Złotnictwo augsburskie od XVI do XIX wieku w zbiorach polskich, prezentowaną w Gmachu Głównym.

Wystawa będzie czynna już tylko do 1 sierpnia 2004 r.

Jest to największy dotąd w Polsce pokaz królewskich, arystokratycznych i kościelnych zabytków ze srebra i złota z najznakomitszego europejskiego ośrodka złotniczego – Augsburga.

Wystawa jest pierwszą w historii polskiego muzealnictwa próbą monograficznego ukazania relacji w kontekście importu dzieł sztuki, pomiędzy centrum złotnictwa europejskiego, jakim przez wieki był Augsburg, a nobilitowanymi odbiorcami w Rzeczpospolitej.

Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 350 zabytków sztuki złotniczej, które pochodzą ze zbiorów muzeów państwowych i instytucji kościelnych (muzea państwowe, diecezjalne, parafie, zgromadzenia zakonne).

Mnogość depozytariuszy świadczy o skali przedsięwzięcia. Wśród eksponowanych dzieł możemy zobaczyć m.in. obiekty wypożyczone od: Grünes Gewölbe z Drezna oraz Muzeum Historycznego ze Lwowa.

Dodaj komentarz