• 2004-04-24

Wideo Pippilotti Rist

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie do 13 czerwca czynna będzie wystawa “Pippilotti Rist” (Szwajcaria) – “Wideo”.

Pippilotti (wł. Charlotte) Rist urodziła się w 1962 w Reinthal w Szwajcarii. W pierwszej połowie lat 80. studiowała grafikę i fotografię na Wydziale Sztuk Stosowanych Akademii Wiedeńskiej oraz wideo w Bazylei.

“Zdecydowałam się na wideo, ponieważ w tej technice mogę wszystko zrobić sama, począwszy od pracy z kamerą aż po montaż. I to mi odpowiada. Wideo ma swoje cechy szczególne, swój własny nerwowy świat wewnętrzny, i ja z tym pracuję” – mówi artystka.

Jej droga do sztuki wiodła przez kulturę popularną, szczególnie muzykę. Pipilotti Rist przekracza estetykę muzycznych teledysków używając jej do analizy problemów związanych z współczesnymi mediami, tożsamością, płcią kulturową, seksualnością.

Jej prace są oszczędne w przekazie i nie widać w nich tak częstej u artystów wideo fascynacji technologią jako środkiem komunikacji globalnej. Inaczej niż artyści poprzednich generacji, którzy używali wideo prawie wyłącznie do krytyki świata mediów, Rist w wielkim stylu wykorzystuje cały potencjał obrazu wideo, by ze swoim żywnym przekazem dotrzeć do widza.

Pipilotti Rist należy do najważniejszych współczesnych artystów światowej klasy. Swoje prace prezentowała na najbardziej prestiżowych wystawach sztuki (Biennale w Wenecji, Biennale w Sao Paulo) oraz w najlepszych galeriach (m.in. Centre Pompidou w Paryżu, Kunsthalle w Bazylei, Hamburger Bahnhof w Berlinie, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museum Ludwig w Kolonii, Muzeum Kawasawa w Japonii). Jej prace znajdują się w wielu znaczących kolekcjach.

Według prestiżowego pisma Kunskompass, Rist znajduje się obecnie na dziewiątym miejscu, spośród dziesięciu najbardziej znaczących artystów współczesnych, wybieranych co roku z listy 11 tysięcy.

Wystawa w CSW Zamek Ujazdowski składa się z pokazu najważniejszych filmów w dorobku artystki (/Sip My Ocean/, /Ever is Over All, Open My Glade, Selbstlos im Lavabad/) oraz pokazu dwóch najnowszych prac robionych specjalnie dla Zamku Ujazdowskiego w Warszawie (jedna z prac jest specjalnie projektowana do wieży zamkowej). Jest to pierwsza duża wystawa Pipilotti Rist we wschodniej i centralnej Europie.

Dodaj komentarz