• 2004-04-24

I Krajowe Targi Sztuki

Ogólnopolskie święto sztuki – I Krajowe Targi Sztuki – największa od lat wystawa odbędzie się między trzecim a siódmym czerwca tego roku w Poznaniu.

Prace niemal stu polskich twórców będzie można zobaczyć i kupić. Pierwszy raz nie w muzeum, ale na Dziedzińcu Sztuki Starego Browaru wystawią swoje dzieła największe nazwiska polskiej sztuki.

Na wspólnej powierzchni (ponad cztery tysiące metrów kwadratowych) pokazane zostaną prace malarzy, fotografików, rzeźbiarzy, instalatorów, performerów.

Spotkają się uznani twórcy z różnych pokoleń. Całość w myśl zasady, że sztuka jest nie tylko dla artysty i krytyka. Ocena i cena sztuki należy i zależy przede wszystkim od widza. Targi mają pokazać, że sztuka jest nie tylko dla wybranych, a prace polskich artystów warto i można mieć w domu. Stąd ceny wystawianych prac będą się zaczynać już od kilkuset złotych.

Kształt, wielkość i miejsce wystawy zostały podporządkowane hasłom:
SZTUKA DA SIĘ KUPIĆ; NIECH SZOKUJE, DENERWUJE, ZACHWYCA; OGLĄDAJMY, OCENIAJMY, KUPUJMY.

Na wystawie głównej zaprezentowane zostaną dokonania 70 twórców w tym m.in. Pawła Althamera, Grupy Azorro, Mirosława Bałki, Jana Berdyszaka, Marty Deskur, Elżbiety Jabłońskiej, Grzegorza Kowalskiego, Pawła Kruka, Jarosława Modzelewskiego, Zbigniewa Libery, Artura Żmijewskiego.

Równolegle do indywidualnych wystaw na I Krajowych Targach Sztuki pokażą swoją ofertę czołowe polskie galerie. W tym nurcie imprezy zobaczyć będzie można prace kolejnych twórców. Swój udział w targach potwierdziło już kilkanaście polskich galerii.

Wystawa będzie promowana za granicą. Organizatorzy zaprosili do odwiedzenia I Krajowych Targów Sztuki galerie, muzea i marszandów m.in. z Paryża, Berlina, Londynu i Nowego Jorku.

Fundacja Poznańskiej ASP – organizator ART POZNAŃ 2004 stawia przed I Krajowymi Targami Sztuki trzy cele:
- prezentacja najwybitniejszych, najciekawszych polskich twórców,
- promocja polskiej sztuki,
- budowanie rynku sztuki.
Podczas ART POZNAŃ 2004 odbędą się seminaria i dyskusje dotyczące kondycji polskiej sztuki i kształtowania rynku sztuki w naszym kraju.

ART POZNAŃ 2004 odbywa się pod patronatem Ministra Kultury.
Mecenat – Ministerstwo Kultury, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania.

Organizatorzy – Fundacja ASP w Poznaniu, VOX ARTIS, STARY BROWAR.
Organizacyjnie targi wspomagają: Art&Business Club, Centrum Kultury Zamek, Biblioteka Wojewódzka w Poznaniu.

Kuratorzy wystawy:
Prof. Izabela Gustowska
Prof. Włodzimierz Dudkowiak
Prof. Piotr Kurka
Prof. Marcin Berdyszak

Dodaj komentarz