• 2003-12-31

Trainspotting

10 stycznia 2004 roku, o godz. 19.00 odbędzie się polska prapremiera sztuki "Trainspotting".

Z tej okazji zapraszamy na konferencję prasową, którą zaplanowaliśmy na wtorek 6 I 2004 w katowickim Mega Clubie (ul. Dworcowa 2).

O spektaklu:

Akcja przedstawienia dzieje się w Szkocji. Zdaniem reżysera współczesny mieszkaniec Śląska doskonale porusza się w tych realiach ponieważ właśnie ta Szkocja początku lat 90 zawitała teraz do Katowic. Objawia się to chociażby poprzez zbieżność nastrojów wśród młodzieży. Panuje ta sama atmosfera zagubienia i beznadziei. Wolność absolutna przyniosła mnóstwo zagrożeń i przenicowała dotychczasowe wartości. Oj, z wolnością to my się chyba obchodzić nie potrafimy! – mówi reżyser.

Przedstawienie będzie bardzo efektowne wizualnie. Gigantyczne światła, odlotowe kostiumy i mega dekoracje – oto czego powinniśmy się spodziewać – zapewnia Ratyński.

Książka, na podstawie której powstało przedstawienie (a wcześniej film) to studium psychologiczne młodego człowieka – narkomana. W pewnym momencie swojego życia postanawia on wyrwać się ze szpon nałogu i zacząć “normalne życie”. Niestety, nie jest to łatwe. Mark boryka się z problemami typowymi dla chcących zerwać z nałogiem. Trainspotting to bardzo realistyczny obraz, ukazujący skutki zażywania narkotyków oraz problemy “egzystencjonalne” młodych, zbuntowanych ludzi, którym dorosły świat niewiele może zaproponować. Lektura obowiązkowa szczególnie dla mieszkańców Śląska. Ich “mała ojczyzna” boryka się przecież z podobnymi problemami, co ukazana w książce Szkocja (zamykane huty i kopalnie, niepewna przyszłość, bunt).

Adaptacja książki Irvine’a Welsha pod tytułem Trainspotting – Harry Gibson, przekład adaptacji – Michał Ratyński.

reż. Michał Ratyński
scenografia i światła Paweł Dobrzycki
kostiumy Dorota Roqueplo
choreografia Janina Niesobska
materiały filmowe Beata Dzianowicz
realizacja światła Maria Machowska
dźwięk Adam Szymura
efekty dźwiękowe Jacek Kurkowski

Obsada:
Alina Chechelska (Alison), Grzegorz Przybył (Mark), Marek Rachoń/Marcin Szaforz (Tommy), Zbigniew Wróbel (Dealer Ojciec), oraz gościnnie: Artur Święs (Simon), Piotr Rybak (Mc “Australia” Kay), Jarosław Ciołek (Frank)

Dodaj komentarz