• 2003-12-20

Tomaszewski w Galerii Dynasy

Galeria Dynasy zaprasza na wystawę malarstwa Leonarda Tomaszewskiego. Wystawa będzie prezentowana do końca stycznia. Leonard Tomaszewski (1913-2002) malarz, poeta, dziennikarz związany z Wybrzeżem.

W latach 1948-50 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych pod kierunkiem profesorów J. Wodyńskiego, J. Żuławskiego, S. Teisseyre’a. Naukę przerwał po 3 roku nie uzyskawszy dyplomu. Prawo wykonywania zawodu otrzymał w 1951 roku na podstawie decyzji ministra kultury i sztuki. Uprawiał malarstwo olejne o różnorodnej tematyce.

W jego dorobku są zarówno portrety, akty, pejzaże jak i martwe natury. Twórczość Tomaszewskiego jest bardzo osobista, z definicji nie nowoczesna. Artysta pozostaje wierny tradycyjnym regułom rysunku i kompozycji, operuje stonowaną paletą barwną z przewagą kolorów szaro-błękitnych i różowych.

Szerokie płaszczyzny jednolitej barwy harmonijnie zestawia ze sobą, czasami dla podkreślenia detalu obwodzi plamy wyraźnym konturem. Maluje impastowo unikając efektów fakturowych. W galerii prezentowane są prace pochodzące z lat 50 i 60-tych.

Dodaj komentarz