• 2003-12-19

Wystawa w Galerii Test

W Galerii “Test” od 3 grudnia do 9 stycznia można oglądać wystawę pt. “Grafika vincit. Pracownie Grafiki Warsztatowej w ASP w Warszawie”.

W 2004 roku przypada setna rocznica otwarcia w Warszawie Szkoły Sztuk Pięknych, noszącej od 1932 roku miano Akademii Sztuk Pięknych. Z tej okazji Galeria TEST Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki oraz Wydział Grafiki ASP zorganizowały cykl wystaw poświęconych grafice i jej nauczaniu w warszawskiej uczelni.

Wystawa “Grafika vincit. Pracownie Grafiki Warsztatowej w ASP w Warszawie” jest drugą, po prezentowanej w lipcu i sierpniu tego roku ekspozycji zatytułowanej “Pochwała litografii. W kręgu Pracowni Litografii w ASP w Warszawie”.

Grafika warsztatowa, w której artysta odpowiada za cały proces twórczy w wybranej technice graficznej, od pomysłu począwszy a na odbitce skończywszy, znalazła się w programie warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych już na początku jej istnienia. Świadczą o tym prace pierwszych uczniów z lat 1905-1907 – pejzaże i studia portretowe – wykonane w technice fluoroforty. Rozkwit grafiki warsztatowej w ASP nastąpił dzięki Władysławowi Skoczylasowi i utworzeniu w 1922 roku Katedry Grafiki Artystycznej. Od tego momentu do dnia dzisiejszego warszawska uczelnia zatrudniała i wykształciła wielu znakomitych artystów, których nazwiska na trwałe wpisały się do historii grafiki polskiej.

Na wystawie “Grafika vincit” zgromadzono ponad 70 prac profesorów i wybitnych wychowanków ASP. Prezentację rozpoczynają drzeworyty artystów, których twórczość zaważyła na obliczu grafiki polskiej dwudziestolecia międzywojennego: Władysława Skoczylasa, Edmunda Bartłomiejczyka, Stanisława Ostoja-Chrostowskiego i Tadeusza Kulisiewicza. W powojennej historii ASP, po latach dominacji drzeworytu, nastąpił, począwszy od lat sześćdziesiątych, okres zainteresowania technikami metalowymi (prace w technice akwaforty i akwatinty profesorów Andrzeja Rudzińskiego i Zenona Januszewskiego) i eksperymentów technicznych (wybitne osiągnięcia artystyczne profesor Haliny Chrostowskiej, związanej z uczelnią przez czterdzieści lat). Dzień dzisiejszy grafiki warsztatowej na ASP to działalność doświadczonych profesorów: Rafała Strenta i Ewy Walawskiej, a także młodszych pedagogów, m. in. Andrzeja Węcławskiego i Agnieszki Cieślińskiej.

O przyciągającej sile grafiki warsztatowej świadczą serigrafie profesorów Henryka Chylińskiego i Leszka Hołdanowicza, artystów o znakomitym dorobku w dziedzinie grafiki użytkowej. Celem tej niedużej, ale reprezentatywnej ekspozycji jest ukazanie osobowości twórczych i tendencji w grafice warsztatowej w warszawskiej uczelni na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Dodaj komentarz