• 2003-12-17

Kobiecość w kolorach muzyki fado

Od 9 grudnia 2003 do 4 stycznia 2004, w Galerii Stara Kordegarda w Łazienkach Królewskich wystawione będą obrazy Dominiki Makowskiej. Pełne żywych kolorów wizerunki kobiet można będzie oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 16.00.

Dominika Makowska jest absolwentką Wydziału Grafiki Europejskiej Akademii Sztuk
w Warszawie. Dyplom obroniła w pracowni profesora Juliana Pałki w roku 2000.
Motywem przewodnim jej prac jest kobieta, portretowana w dziesiątkach różnorodnych sytuacji. Każda z postaci ma swoją historię i tajemnicę. Dzięki grze kolorów, światła i cienia obrazy Makowskiej są żywe i dynamiczne – bardzo mocno stymulują zmysł wzroku. Natomiast ich statyczna i spokojna kompozycja skłania do refleksji.

Artystka zafascynowana jest malarstwem Picassa, Balthusa, Tycjana i Potworowskiego. Otwarcie mówi o wielkiej inspiracji, jaką czerpie z obcowania ze sztuką, nie tylko wizualną.
“Inspiracją jest otaczający mnie świat, ludzie, barwy, zdarzenia, podróże, muzyka. Malowanie jest dla mnie medytacją, rozmową z własną duszą. Gdy maluję, wyłączam rzeczywistość. Czas i codzienność nie istnieją. Są tylko cienie i kolory. Kolor jest dla mnie najważniejszy. Świat jest pełen fantastycznych barw, zmieniających się w zależności od światła, pory dnia, pory roku. W malarstwie wspaniałe jest to, że możemy te barwy zatrzymać na płótnie. Zatrzymać chwilę. Gdy maluję, lubię słuchać muzyki klasycznej lub portugalskiego fado. Wiele moich obrazów powstało przy fado, ta muzyka dobrze oddaje ich nastrój” – mówi Dominika Makowska.

Obrazy będzie można oglądać od 9 grudnia 2003 do 4 stycznia 2004 roku, codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-16.00.

Dodaj komentarz