• 2003-12-16

“Tatuaż”

Dziś o godz. 19.00 gościnny występ Stowarzyszenia Teatralnego "Łaźnia". Na scenie w Malarni odbędzie się pokaz sztuki Dea Loher pt. "Tatuaż".

Dea Loher napisała sztukę o przemocy i molestowaniu seksualnym w rodzinie. Temat rodem z gazety potraktowała niebanalnie, sięgając pod powierzchnię stereotypowych w takiej sytuacji gestów, zachowań, czy zwrotów akcji. Spektakl "Łaźni" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego z powodzeniem utrzymuje tę tonację.

Autorka uważnie obserwuje ojca, rodzinnego tyrana, matkę, uciekajacą w kąt mieszkania, a przede wszystkim dwie dziewczynki, ciągle jeszcze noszące szkolne mundurki. Piątym bohaterem, tym który usiłuje rozbić ten zamknięty układ, jest narzeczony, a potem mąż starszej córki.

Diagnoza socjologiczna problemu jest dość oczywista i to nie ona interesuje autorkę dramatu. Świat wewnętrznych lęków i uzależnień, rozpaczliwe próby zaakceptowania tego, czego zaakceptować się nie da, pokazano nam za pomocą środków tak prostych jak zabawa ze skakanką, która przekazuje niemal namacalnie zamęt uczuć molestowanego dziecka. Rytuał rodzinnego spożywania chleba przy wspólnym stole to wieloznaczny obraz zaklętego kręgu emocji, z którego wyjścia z nie ma. Nie otworzą go przed bohaterkami ani miłosne dialogi z obcym chłopcem w kwiecistej koszuli, ani macierzyństwo. Dea Loher i Bartosz Szydłowski nie sugerują też widzom żadnej odpowiedzi.

Dea Loher (rocznik 1964) to zamieszkała w Berlinie autorka kilku głośnych sztuk, jedna z najciekawszych postaci niemieckojęzycznego obszaru teatralnego, laureatka wielu nagród (w tym Schillera i Lenza), dwukrotnie wybrana przez miesięcznik "Theater Heute" dramaturgiem roku. Jej najbardziej znane sztuki to będący w repertuarze także Teatru Śląskiego "Przypadek Klary", "Przestrzeń Olgi", "Sinobrody, nadzieja kobiet", "Medea z Manhattanu" i właśnie "Tatuaż"

Reżyseria: Bartosz Szydłowski
Scenografia: Małgorzata Szydłowska
Muzyka: Marcel Chyrzyński
Obsada: Hanna Bieluszko, Barbara Kurzaj, Anna Wielgucka, Jakub Palacz,
Jerzy Światłoń

Dodaj komentarz