• 2003-12-15

Krakowska Książka Miesiąca

Jury nagrody „Krakowska Książka Miesiąca” uhonorowało tytułem „Książki Grudnia” pracę zbiorową pod redakcją Tadeusza Lubelskiego pt. „Encyklopedia Kina” wydaną przez Wydawnictwo „Biały Kruk”.

Na uroczystość wręczenia nagrody i spotkanie z Autorem, które poprowadzi Łukasz MACIEJEWSKI zapraszamy 16 grudnia 2003 o godz. 18.00 do Śródmiejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Mikołajskiej 2

To prawdziwe wydarzenie na rynku wydawniczym – do księgarń trafia pierwsza encyklopedia kina przygotowana przez polskich autorów. Choć działy filmowe bibliotek na Zachodzie pękają w szwach od biografii aktorów i reżyserów, opracowań o kinie grozy, horrorach albo kinematografiach narodowych – publikacji obejmujących całość zagadnienia jest bardzo niewiele. Stworzenie kompendium wiedzy o kinie to mrówcza praca kilkudziesięciu osób przez kilka lat.

Wydawcą polskiej encyklopedii jest Biały Kruk.
Do tej pory kinomani nie dysponowali encyklopedią filmową w języku polskim. [...] Chcąc znaleźć informacje słownikowe, trzeba było sięgać do wydawnictw zagranicznych, z których niewątpliwie najlepsza jest «Film Encyclopedia» Ephraima Katza. [...] Biały Kruk, specjalizujący się dotychczas przede wszystkim w drukowaniu albumów, głównie o tematyce papieskiej i katolickiej, otwiera «Encyklopedią kina» nowy rozdział w siedmioletniej historii oficyny, nie rezygnując oczywiście z dotychczasowej specyfiki [...] Biały Kruk namówił do współpracy prof. dr hab. Tadeusza Lubelskiego – to właśnie on opracował zestaw haseł i kierował pracami 48 znakomitych autorów. Prace trwały ponad cztery lata. Gotowy tom zawiera ponad 5000 haseł.

Są to zarówno biografie twórców filmowych i aktorów, jak i omówienia osiągnięć poszczególnych kinematografii i kierunków artystycznych, charakterystyki gatunków, objaśnienia terminów technicznych i pojęć teoretycznych. Co ważne, encyklopedia nie skupia się wyłącznie na dokonaniach anglosaskich. Stanowi źródło wiedzy o kinie polskim, a także europejskim, azjatyckim i afrykańskim. Książka otrzymała staranną oprawę – ukazała się na kredowym papierze, w twardej obwolucie, jest bogato ilustrowana. Została wydana wyłącznie sumptem Białego Kruka. Za kilkanaście miesięcy wydawnictwo zapowiada drugi tom – Encyklopedię filmów Świata.”

Dodaj komentarz