• 2003-11-27

Występy grupy Artus

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Fundacja “Sztuka i Współczesność” oraz Węgierski Instytut Kultury zapraszają 2-krotne występy Grupy “ARTUS” w Sali Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski.

Odbędą się one 28. 11./pt./, o godz. 19.00 i 29. 11./sob./, o godz. 19.00, spektakl pt. “Cain`s Hat”(“Kapelusz Kaina”) w reżyserii i choreografii Gabora Gody. Po 2-gim spektaklu odbędzie się spotkanie zespołu z publicznością.

Występy zespołu poprzedzi prezentacja zapisów wideo spektakli grupy “ARTUS”. Projekcja odbędzie się 27. 11. (czw.) o godzinie 18.00 w Sali Kino/Audytorium CSW.

“Artus”- to jedno z najbardziej oryginalnych i znanych w Europie zjawisk węgierskiej sceny. Zespół działa na pograniczu teatru, tańca i sztuk wizualnych. W 1985 roku założył go i kieruje nim do dzisiaj reżyser i choreograf Gábor Goda. Do tej pory grupa zrealizowała kilkanaście premier. Jej spektakle wyróżniają się walorami wizualnymi i czarnym humorem. Tworzą je kolaże surrealistycznych ruchomych obrazów.

Zespół “Artus” otrzymał wiele nagród, m.in. nagrodę “Total Theatre Award” na festiwalu Fringe w Edynburgu w 1999 roku oraz nagrodę dla najlepszego spektaklu festiwalu teatrów eksperymentalnych w Kairze w 1993 roku. Prezentował spektakle w ponad 20 krajach na 4 kontynentach. Występował z sukcesami na festiwalu teatru europejskiego w Grenoble i “Euroscene” w Lipsku, a także m. in. w Paryżu, Brukseli, Amsterdamie, Wiedniu, Barcelonie, Tel Awiwie i Auckland. Nigdy nie występował w Warszawie. Od 1997 roku członkowie zespołu kierują centrum sztuki “Artus – Studio” działającym w Budapeszcie.

Podczas X Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji “Rozdroże ’2003″ zespół 2-krotnie zaprezentuje spektakl pt. “Cain’s Hat” (“Kapelusz Kaina”). Jest to spektakl teatru tańca zbudowany z epizodów dotyczących mitu Kaina. Przedstawienie wyróżnia niezwykła gra wyobraźni oraz harmonia ruchu, śpiewu i obrazu. Premiera przedstawienia miała miejsce w październiku 2000 roku. Spektakl otrzymał nagrodę specjalną jury na festiwalu “Complex Art Festival” w Veszprém w 2001 roku, nagrodę dla najlepszego węgierskiego spektaklu festiwalu “Pan Art Festival”, a w 2002 roku był prezentowany na festiwalu Fringe w Edynburgu.

Dodaj komentarz