• 2003-11-22

Wystawa fotografii Thomasa Ruffa

Wczoraj w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski otwarto wystawę fotografii Thomasa Ruffa.

Prezentowana w CSW Zamek Ujazdowski wystawa jest pierwszym w Polsce retrospektywnym przeglądem twórczości Thomasa Ruffa, jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych przedstawicieli współczesnej fotografii.

Wystawa obejmuje 130 prac fotograficznych z lat 1979 ? 1997, wybranych przez kuratorów wystawy z 9 cyklów fotograficznych (Wnętrza, Portrety I i II, Inne Portrety, Domy, Gwiazdy, Noce, Fotografie prasowe, Plakaty). Będzie to pierwszy w Polsce tak obszerny i wyczerpujący pokaz twórczości tego wybitnego artysty, a zarazem pierwsza tak szeroka prezentacja fotografii z kręgu düsseldorfskiej Szkoły Bernda i Hilly Becherów (m.in. Andreas Gursky, Candida Hőffer, Axel Hütte, Thomas Ruff, Thomas Struth).

To dzięki światowemu sukcesowi barwnych, wielkoformatowych i manipulowanych cyfrowo obrazów przedstawicieli tej szkoły fotografia przekroczyła granice kameralnego medium, stając się równoprawnym, jeśli nie dominującym, środkiem wypowiedzi artystycznej w latach dziewięćdziesiątych i rzeczywistą konkurencją dla obrazu malarskiego.

W 1995 roku Thomas Ruff reprezentował Niemcy na Biennale Weneckim. W 2000 przejął profesurę po Jeffie Wallu na kursie Becherów Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie. Mieszka i pracuje w Düsseldorfie.

Warszawska retrospektywa Thomasa Ruffa została przygotowana na podstawie wystawy, której kuratorem był dr Matthias Winzen, a przygotowała Staatliche Kunsthalle Baden-Baden.
Współpraca: Staatliche Kunsthalle Baden-Baden i Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz