• 2003-11-21

Wirtuozi tanecznej improwizacji

W ramach festiwalu “Rozdroże ’2003″, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Fundacja “Sztuka i Współczesność” zapraszają na występy międzynarodowej grupy tańca nowoczesnego “EN-KNAP” z Lublany w dniach 21. 11. /piątek/ o godz. 19.00 i 22. 11. /sobota/ o godz. 15.00 i 19.00 w Sali Laboratorium C.S.W.( Al. Ujazdowskie 6).

Zespół ze Słowenii zaprezentuje spektakl p. t. “S.K.I.N.”(S.K.Ó.R.A.), którego premiera miała miejsce 2. 11. br. w Lublanie. Po spektaklu popołudniowym (sobotnim) odbędzie się spotkanie artystów z publicznością. Sprzedaż biletów na godzinę przed spektaklami. W niedzielę 23. 11. artyści poprowadzą warsztaty improwizacji tanecznej w Sali Laboratorium C.S.W. Od godziny 11.00 do 14.00 warsztaty poprowadzi brytyjski tancerz Julyen Hamilton, a od godziny 15.00 do 18.00 szef zespołu “EN-KNAP”- Iztok Kovač. Warsztaty są płatne.

Zespół “EN-KNAP” prowadzi Iztok Kovač – słoweński tancerz i choreograf
o międzynarodowej renomie. Jego trening taneczny obejmuje techniki baletowe i tańca modern, taniec jazzowy i step. W latach 80-tych artysta tańczył w Holandii, a na początku lat 90-tych w Belgii. Od drugiej połowy lat 80-tych zajmuje się choreografią. W 1993 roku w Leuven w Belgii Kovač założył międzynarodowy zespół tańca nowoczesnego “EN-KNAP”, z którym rok później przeniósł się do Lublany, gdzie do dziś pracuje. Do tej pory artysta stworzył 8 spektakli z zespołem “EN-KNAP”, uznawanym za najciekawsze zjawisko tańca nowoczesnego w Słowenii. Przedstawienia grupy “EN-KNAP” były z sukcesami prezentowane m.in. w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Berlinie, Rzymie, Amsterdamie, Sao Paulo oraz w Kanadzie i Australii. Artysta otrzymał wiele nagród, m.in. “London Dance and Performance Award” w 1993 roku oraz nagrodę za najlepszą choreografię na międzynarodowym konkursie tańca imienia Suzanne Dellal w Tel Awiwie w 1996 roku.

Spektakl “S.K.I.N” (“S.K.Ó.R.A.”). Autorami scenariusza i choreografii przedstawienia są: Iztok Kovač i Julyen Hamilton, mieszkający w Hiszpanii, ceniony brytyjski choreograf i tancerz specjalizujący się w improwizacji tanecznej. Inspirację dla twórców spektaklu stanowi powieść p. t. “Skóra” włoskiego pisarza Curzio Malapartego. Kompozytorem i wykonawcą muzyki do przedstawienia jest włoski muzyk i kompozytor Sebi Tramontana. Muzyka jest wykonywana na żywo. W spektaklu biorą udział tancerze ze Słowenii, Hiszpanii i Izraela(w tym Iztok Kovač i Julyen Hamilton). Niezwykłą strukturę przedstawienia tworzy ok. 40 improwizowanych i zaplanowanych z góry scen, w których tancerze wchodzą w zmienne relacje ze sobą oraz z improwizującym muzykiem. Sekwencja scen ulega zmianom, a każda prezentacja spektaklu jest inna.

Dodaj komentarz