• 2003-11-19

Nowicjat, czas próby

Dwadzieścia czarno-białych fotografii prezentuje codzienność ludzi, którzy odkryli w sobie powołanie do życia zakonnego. Nowicjat – wystawa zdjęć Michała Łuczaka, która została nagrodzona w konkursie na fotoreportaż tygodnika Newsweek – zagości 27 listopada w galerii “Poziom Zero” w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach.

Dwudziestu mężczyzn, którzy odkryli w sobie powołanie do życia zakonnego trafiło do klasztoru Zakonu Karmelitów Bosych w Czernej koło Krzeszowic. Przez 365 dni weryfikowali swoje postanowienie i upewniali braci, że w życiu zakonnym znajdą szczęście i spełnienie. Nowicjat to czas na lepsze poznanie siebie. Tylko czternastu z nich przyjęło śluby zakonne.

Zdjęcia Michała Łuczaka pokazują życie ukryte za klasztornym murem. Modlitwę, kontemplację, ale i codzienne obowiązki nowicjuszy. Zwyczajność ludzi, którzy są o krok od dokonania ostatecznego wyboru swojej życiowej drogi.

Zdjęcia prezentowane na wystawie wzięły udział w konkursie Newsreportaż – co roku organizowanym przez tygodnik Newsweek – i zdobyły trzecie miejsce oraz wyróżnienie. Oficjalnie wyniki konkursu Newsweek ogłasza w wydaniu z 27 października.

Wystawę można oglądać od 27 listopada 2003 r.

Dodaj komentarz