• 2003-11-13

Double V

W Galerii Labolatorium CSW prezentowana jest Double V, aranżacja przestrzenna Roberta Kuśmirowskiego.

Robert Kuśmirowski, świeży absolwent Wydział Artystycznego w UMSC w Lublinie to nowa, obiecująca postać na polskiej scenie sztuki. Artysta zwrócił na siebie uwagę pracami o charakterze niezwykle kunsztownych i zarazem przewrotnych falsyfikatów.
Kuśmirowski opanował do perfekcji umiejętność tworzenia imitacji najróżniejszych tworzyw, druków, dokumentów i przedmiotów. Strategię artysty można porównać do rzemiosła wytwórcy teatralnych rekwizytów. Przy wykorzystaniu tanich, łatwo dostępnych materiałów, papieru, gipsu, czy alignetu dentystycznego, Kuśmirowski jest w stanie naśladować wyglądy dowolnego tworzywa i tworzyć łudząco realistycznie atrapy realnych przedmiotów.

Wśród prac artysty znalazł się między innymi prezentowany na wystawie Novart.pl wagon towarowy naturalnej wielkości, którego na oko nie dało się odróżnić od setek innych podobnych wagonów, choć w rzeczywistości zbudowany był ze styropianu i kartonu.

W Galerii Laboratorium Robert Kuśmirowski stworzy imitację już nie pojedynczych przedmiotów, lecz całej przestrzeni. Zamiarem artysty jest zbudowanie atrapy lustrzanego odbicia. Galeria zostanie w połowie przegrodzona ścianą, na którym zawiśnie lustro.

Po jednej stronie ściany artysta wykorzystując przedmioty gotowe i znalezione zaaranżuje wnętrze swojej pracowni. Po drugiej stronie ściany znajdzie się przestrzeń-sobowtór – wyglądająca identycznie, jak pierwsza aranżacja, ale wykonana z biednych materiałów i przedstawiona w lustrzanym odbiciu. Imitację będzie można oglądać tylko przez zawieszoną na ścianie taflę lustra – które w rzeczywistości będzie oczywiście przeźroczystą szybą.

Dodaj komentarz