• 2003-11-06

Rozdroże 2003

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Fundacja “Sztuka i Współczesność”, Węgierski Instytut Kultury i EN-KNAP Produkcija zapraszają na X Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE ‘ 2003 Teatr i taniec nowoczesny Europy Środkowej i Warszawy, 5.11. – 15.12.2003
Kuratorem jest Janusz Marek

Gośćmi konferencji prasowej będą członkowie grupy BAD co. z Zagrzebia (Chorwacja), która zainauguruje program tegorocznego festiwalu

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od 1994 roku organizuje unikalny w skali Polski, interdyscyplinarny festiwal prezentujący twórczość artystów przekraczających granice gatunków i dziedzin sztuki.

Festiwal obejmuje prezentacje spektakli z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Każda edycja festiwalu dedykowana jest wybitnym, lecz nieznanym w Polsce artystom z innego kraju. Ich sztuka konfrontowana jest z twórczością artystów warszawskich. Festiwal odbywa się co roku w listopadzie. Podczas pierwszych dziewięciu edycji festiwalu wystąpili na nim artyści z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Hiszpanii, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Warszawy (m.in. Teatr Tańca Piny Bausch z Wuppertalu, zespół wokalny Meredith Monk z Nowego Jorku, zespół tańca nowoczesnego “Rosas” Anny Teresy de Keersmaeker z Brukseli oraz tancerz Kazuo Ohno z Japonii).

W imprezach dotychczasowych edycji festiwalu wzięło udział ponad 20 tysięcy osób. Podczas festiwalu przedstawiona zostanie twórczość artystów z Europy Środkowej: Węgier, Słowenii, Chorwacji i Warszawy. Wybrani do prezentacji w Warszawie artyści są cenieni w swoich krajach i za granicą.

Ich twórczość wyróżnia się wysokim poziomem artystycznym i oryginalnością. Zaproszeni artyści stanowią o obliczu sztuki akcji (live arts) Europy Środkowej, nigdy jednak nie gościli w Warszawie.

BAD co. to jedno z najciekawszych nowych zjawisk chorwackiej sceny. Zespół prowadzony przez reżysera, dramaturga i choreografa Gorana Sergeja Pristaša powstał w 2000. Spektakle grupy tworzone za pomocą improwizacji sytuują się na pograniczu teatru, tańca nowoczesnego i performance art. Zespół zrealizował do tej pory 6 spektakli . Taneczny tryptyk “2tri4” został nagrodzony Grand Prix na konkursie choreograficznym Tendances w Luksemburgu w 2002.

W zeszłym roku zespół BAD co. wystąpił m.in. w Londynie, Pradze oraz na festiwalach w Amsterdamie i Bergen. Przedstawienie “Man. Chair” / “Człowiek. Krzesło” powstało w 2000. Jego reżyserem i choreografem jest Goran Sergej Pristaš. Koproducentem przedstawienia jest znany teatr “ITD” z Zagrzebia. W spektaklu bierze udział dwoje tancerzy i wybitny performer Damir Bartol Indoš. Interesujące wizualnie przedstawienie nawiązuje do jego performance’u z 1982 roku.

“Man.Chair” – to abstrakcyjny, improwizowany spektakl o muzycznej strukturze łączący ruch i taniec z projekcją wideo. Przedstawienie otrzymało nagrodę specjalną na festiwalu Złoty Lew w Umag w 2000.

Dodaj komentarz