• 2003-11-04

Wystawa w galerii “Do trzech razy… sztuka”

W warszawskiej galerii “Do trzech razy… sztuka” do 15 listopada będzie czynna wystawa malarstwa i fotografii Jolanty Czerneckiej – artystki krakowskiej.

Jolanta Czernecka sięga w swojej twórczości malarskiej do wątków na trwałe zapisanych w zbiorowej pamięci ludzkości. Bowiem jak się okazuje Biblia nadal stanowi niewyczerpane źródło natchnienia dla artystów. Jednak interpretacja biblijnych tematów w jej malarstwie jest na wskroś oryginalna, pozbawiona zapożyczeń, co sprawia, że wizje malarki jawią się nam widzom jako ukryte, drzemiące w nas archetypy.

Drugą twórczą pasją artystki jest fotografia. Na wystawie prezentowany jest cykl fotografii wykonanych podczas podróży. Artystkę pociąga bardziej odnajdywanie tajemniczych klimatów niż rejestrowanie rzeczywistości. Jej uwagę przyciąga świetlisty punkt muru, smuga światła sącząca się z nieznanego źródła. Pejzaż w interpretacji Czerneckiej jest pejzażem uniwersalnym i wszechogarniającym, raz pełnym dramatyzmu innym razem pełnym ciszy i łagodności. Tajemniczy, niekiedy mroczny, zawierający w sobie mistyczną aurę.

Jej prace to zaproszenie do podróży po świecie wyobraźni, w którym każdy może być pełnoprawnym twórcą.

Dodaj komentarz