• 2003-11-04

Stary żurnal

W Muzeum Narodowym w Warszawie do końca listopada można oglądać wystawę pt. „Stary żurnal – Modny świat XVIII w.”

Kolekcja strojów Muzeum Narodowego w Warszawie jest największą w Polsce. Do tej pory nie była pokazywana. Tylko pojedyncze egzemplarze zobaczyć można było na ekspozycji stałej działu sztuki zdobniczej i rzemiosła oraz na kilku wystawach czasowych. Kolekcja obejmuje ubiory od XVIII w. do współczesności.

Ekspozycja Modny świat XVIII w. pomyślana została w sposób bardzo oszczędny. Jest prezentacją ubiorów osiemnastowiecznych oraz z początku XIX w. i lat poprzedzających wybuch I wojny światowej. Stroje prezentowane są na specjalnie na tę okazję zaprojektowanych manekinach. Ich autorem jest Wojciech Zasadni.

Jest to również prezentacja osiemnastowiecznych tkanin ozdobnych. Nad ich konserwacją i rekonstrukcją pracował przez wiele miesięcy zespół fachowców. Wiele szczególnie kruchych tkanin jedwabnych wymagało zastosowania nowych, kosztownych metod konserwatorskich.

Niewątpliwą atrakcją są stroje pochodzące z garderoby Teatru Narodowego Wojciecha Bogusławskiego. Nie uszyto ich na potrzeby teatru, nie było ówcześnie takiego zwyczaju. Stroje przekazywała do użytku scenicznego arystokracja i bogata szlachta, tak więc nie odbiegały one od obowiązującej mody.

Ponad 236 obiektów: stroje damskie i męskie, tkaniny, wzorniki, wachlarze, pantofle, chusty, chusteczki, szale i koronki, zostanie przedstawionych również w drugim tomie albumu Skarby Muzeum, który ukaże się nakładem wydawnictwa BOSZ już we wrześniu 2003.

Dodaj komentarz