• 2003-11-03

Katowicki Underground Artystyczny

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Katowicki Underground Artystyczny po 1953 roku”

Wystawa będzie czynna od 14 listopada do 11 grudnia 2003 r.

Wystawa „Katowicki Underground Artystyczny po 1953 roku” pomyślana jest jako prezentacja ważnego nurtu alternatywnego w sztuce polskiej, rozwijającego się w Katowicach począwszy od 1953 roku. Cezurą końcową jest rok 1989.

„Katowicki Underground…” omawia najważniejsze zjawiska, począwszy od działalności grup St-53, Arkat, Oneiron, przez zjawiska jak Antyfotografia, Stany graniczne fotografii, Katowickie Spotkania Twórców i Teoretyków Sztuki, Galeria Katowice, Galeria 133 Schody, Fundacja AMA, śląska sztuka niezależna lat 80., po indywidualną twórczość członków wspomnianych grup oraz takich artystów jak m.in. Andrzej Szewczyk, Jolanta Kłyszcz, Zofia Rydet, Brygida Wróbel – Kulik, Maciej Bieniasz, Jan Karwot, Erwin Sówka.

Wystawa jest chronologicznym przekazem pokazującym, dzięki zestawieniu prac realizowanych w tym samym czasie, kierunek w jakim rozwija się świadomość twórcza autorów.

Tytułowy Underground rozumiany jest nie tylko jako opozycja dla panującej władzy, trendów w sztuce ale przede wszystkim „jest podstawą i postawą wobec życia i istnienia i wtedy nie ważne czy wypowiadasz się na sposób underground czy inaczej” (Andrzej Urbanowicz).

Dodaj komentarz