• 2003-10-29

Fotografie Claudio Hilsa

Muzeum Narodowe w Krakowie i Narodowy Bank Polski zapraszają na wystawę fotograficzną “Europa wita €uro. Fotografie Claudio Hilsa” do Gmachu Głównego MNK.

Dziś, tj. 29 października 2003 roku o godzinie 15.00, w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, odbędzie się konferencja prasowa, w której udział wezmą:

1. Zofia Gołubiew – Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie
2. Marek Mróz – Wicedyrektor ds. Wystaw, Promocji i Edukacji
3. Anna Slepak – Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie
4. Paul Mercier – Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Operacyjnych Europejskiego Banku Centralnego
5. Dirk Freytag – Kierownik Wydziału Publikacji i Wydawnictw Europejskiego Banku Centralnego
6. Claudio Hils – autor zdjęć

Wystawa Europa wita €uro to efekt pracy znanego niemieckiego fotografa Claudio Hilsa, który na zlecenie Europejskiego Banku Centralnego dokumentował od czerwca 2001 do lutego 2002 roku narodziny nowej waluty Zjednoczonej Europy.

Prezentowane na wystawie zdjęcia Hilsa pozwalają z bliska przyjrzeć się temu jedynemu w swoim rodzaju przedsięwzięciu. Hils w sposób niepowtarzalny ukazuje całą operację wprowadzenia euro, zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym; pokazuje również reakcje ludzi na pojawienie się w obiegu nowej waluty.

Fotografie zainstalowane na podświetlanych planszach eksponowane będą w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Dodatkową atrakcję ekspozycji stanowi dwudziestominutowy film, ukazujący początki euro.

Proces wprowadzania nowej waluty stał się historią. Mozaika Claudio Hilsa pokazuje to gigantyczne przedsięwzięcie z bliska, co czyni je łatwiejszym do zrozumienia.
Już niedługo zaistnienie euro jako pieniądza narodowego może być także polskim doświadczeniem.

Zdjęcia Hilsa były już prezentowane w wielu miastach unijnej piętnastki, a także w innych państwach spoza Unii Europejskiej. Wystawa gościła już też w kilku polskich miastach: Warszawie, Rzeszowie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, wszędzie ciesząc się dużym zainteresowaniem, szczególnie młodzieży.

Wystawa czynna do 26 listopada 2003 r.

Dodaj komentarz