• 2003-10-27

Nowicjat nagrodzony

Michał Łuczak, młody fotografik z Katowic, został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie Newsreportaż. Nagrodzony dokument subiektywny pt. Nowicjat, będzie wystawiany w Górnośląskim Centrum Kultury od 27 listopada.

Michał Łuczak to młody fotografik z Katowic. Fotografuje od 3 lat. Studiuje na drugim roku Instytutu Twórczej Fotografii na Śląskim Uniwersytecie w Opavie.

- Fotografia to moja pasja za pomocą, której mogę poznawać pasję innych ludzi – mówi Michał Łuczak. – Staram się uważnie obserwować, a to co widzę budzi we mnie wiele emocji i skojarzeń utrwalanych ułamki sekund później.

Nagrodzony cykl zdjęć Nowicjat to dokument subiektywny z życia nowicjatu Zakonu Karmelitów Bosych, w klasztorze w Czernej koło Krzeszowic, w prowincji krakowskiej. Zdjęcia będą prezentowane na wystawie, która odbędzie się w galerii “Poziom Zero” Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach.

Dokument subiektywny to szczególny gatunek fotografii dokumentalnej, który dopuszcza użycie środków wyrażających subiektywny stosunek autora do tematu. Michał Łuczak odważnie, a jednocześnie bardzo czytelnie prezentuje swoje własne zaangażowanie w relacje z młodymi braćmi zakonnymi. Swoją fascynację tym, jak naturalni i prawdziwi potrafią być w obliczu decyzji, którą podjęli.

- Nagroda w konkursie Newsreportaż sprawiła mi ogromną radość – mówi Michał Łuczak. – Cieszę się, że moja praca została doceniona, ale myślę przede wszystkim o ogromnej szansie, jaką jest dla mnie to wyróżnienie. Szansie na to, że fotografie, które zrobiłem, trafią do szerszej publiczności, przez co więcej z nas będzie miało okazje zobaczyć jak naprawdę żyje się za klasztornymi murami.

Pierwsza publiczna ekspozycja fotografii Michała Łuczaka odbędzie się niebawem
w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach, przy Placu Sejmu Śląskiego.
Od 27 listopada NOWICJAT będzie prezentowany w galerii „Poziom Zero”.

Dodaj komentarz