• 2003-10-22

Ku pamięci Rogera Sławskiego

Do 20 listopada w Galerii Profil Centrum Kultury “Zamek” w Poznaniu czynna będzie wystawa pt. “Architekt Roger Sławski – Wielkopolanin i Europejczyk”.

Ekspozycja została zorganizowana przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Centrum Kultury “Zamek” w 40. rocznicę śmierci Rogera Sławskiego.

Roger Sławski (1871-1963) należy do najwybitniejszych architektów działających w Poznaniu i Wielkopolsce na przełomie XIX/XX wieku i w pierwszej połowie wieku XX. Solidny warsztat architektoniczny zapewniła mu berlińska uczelnia (Technische Hochschule) oraz dziewięcioletnia praktyka w Niemczech.

Projektowane przez niego kościoły, wiejskie rezydencje czy gmachy użyteczności publicznej były zawsze doskonale wpisane w otoczenie, miały harmonijnie ukształtowane bryły, przejrzyste układy funkcjonalne i staranny wystrój wnętrz. Zgodnie z duchem epoki swobodnie stosował “kostium stylowy” różnych epok.

Odpowiadając na potrzebę “swojskości” w architekturze polskich rezydencji w zaborze pruskim, stosował formy klasycyzującego baroku. Styl romański i gotycki ze względu na negatywne skojarzenia z “germańskością” stosował sporadycznie i tylko na wyraźne życzenie inwestora.

Najbardziej twórczy okres w życiu architekta zamyka Powszecha Wystawa Krajowa w 1929 roku, przy której Sławski pełnił funkcję głównego architekta koordynującego prace projektowe i projektował wiele pawilonów.

Dodaj komentarz