• 2003-10-16

“Fascynacje” Sławomira Oleszczuka

W dniach od 17 października do 16 listopada 2003 r. w Muzeum Architektury we Wrocławiu ma miejsce wystawa dzieł Sławomira Oleszczuka, konserwatora i twórcy witraży, pracującego w szkle od kilkunastu lat. Znany, choćby z realizacji "Czterech Pór Roku" w oknach Salonu Zimowego Prezydenckiego Pałacu, wrocławski twórca po raz pierwszy prezentuje swoje osobiste fascynacje. Szczególnie bliskie są mu tematy, które jak np. słońce, księżyc, piekło, stanowią pretekst do zabawy materią szkła i światła oraz ich wzajemnymi relacjami.

Pokazane witrażowe i fusingowe kompozycje są popisem warsztatowych umiejętności artysty. Interesująco oświetlone demonstrują możliwości eksponowania szklanych dzieł we wnętrzach. W efekcie aranżacji, światła witraży układają się w barwną mozaikę na sklepieniu lub wirują na ścianach średniowiecznego krużganka.

Ruch to rzadkość w statycznych z reguły wystawach witrażystów. Centralny element ekspozycji w muzeum stanowi fusingowy cylinder, obdarzony nazwą "Fascynacje", z wtopionymi weń szklanymi, trawionymi i podmalowanymi "miniaturami". Grupują się one w trzy tematy – pasje autora: natura, muzyka, architektura.

Dodaj komentarz