• 2003-09-29

a body/a ciało

W piątek w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku otwarto projekt “a body/a ciało”. Jest on dialogiem artystycznym angielskiego fotografa Johna Coplansa i polskiego rzeźbiarza Mirosława Bałki.

Coplans urodził się w 1920 r. w Londynie. Fotografią zajął się dopiero w wieku 60 lat. Już wtedy był uznanym kuratorem, krytykiem, twórcą i redaktorem naczelnym jednego z najważniejszych współcześnie magazynów artystycznych “Artforum”. W USA, gdzie zamieszkał w wieku 40 lat, zasłynął m.in. jako organizator wystawy Pop Art USA w Oakland Art Museum (1963) oraz indywidualnych wystaw m.in. Roya Liechtensteina (196 i Andy?ego Warhola (1970) jako kurator w Pasadena Art Museum. Zmarł 21 sierpnia 2003 r.

45-letni Bałka jest artystą, którego od początku kariery interesuje ciało. W 1985 r. ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego prace wystawiane są w największych galeriach sztuki współczesnej na całym świecie. Polak jest autorem pomnika ofiar katastrofy promu “Estonia”, zrealizowanego w 1998 r. w Sztokholmie.

Dodaj komentarz