• 2003-09-25

Karpiński w BWA w Olsztynie

W galerii sztuki współczesnej BWA w Olsztynie od 11 września do 19 października czynna jest wystawa malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z uczniów Leona Wyczółkowskiego, w ostatnich czasach bardzo popularnego, poszukiwanego na aukcjach dzieł sztuki.

Karpiński po studiach w krakowskiej ASP, studiował malarstwo jeszcze w Monachium I Wiedniu, podróżował do Włoch Francji I Anglii. Związany na stałe z Krakowem, należał do Towarzystwa Artystów Polskich “Sztuka”.

Początkowo uprawiał malarstwo nawiązujące do symbolizmu, sceny rodzajowe, wkrótce jednak poświęcił się malarstwu portretowemu, kompozycjom kwiatowym. Pozostawił bardzo bogatą spuściznę artystyczną, z której najbardziej cenione są secesyjne portrety I kompozycje kwiatowe. Wystawa przygotowana przez muzeum w Stalowej Woli.

Malarz nierozłącznie związany z Krakowem. Studiował w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w czasie, gdy jej dyrektorem był Jan Matejko, a po jego śmierci w 1893 r., Julian Fałat. Największy wpływ na postawę twórczą artysty wywarł jego ulubiony profesor Leon Wyczółkowski. Styl malarstwa Alfonsa Karpińskiego jest połączeniem francuskiego postimpresjonizmu z młodopolską dekoracyjnością i akademicką sztuką salonową.

Najobszerniejszą część twórczego dorobku artysty stanowi malarstwo portretowe. Karpiński malował również pejzaże, wnętrza, martwe natury i kwiaty. Przez całe życie utrzymywał się wyłącznie z malarstwa, które zyskało ogromne uznanie publiczności, a zarazem klientów, co nie przeszkadzało w tworzeniu dzieł z wyjątkowym mistrzostwem i wirtuozerią techniczną.

Dodaj komentarz