• 2003-09-19

Po zgiełku

Międzynarodowe Centrum Sztuki Pałac w Paszkówce koło Krakowa zaprasza na wystawę Po zgiełku/After the Turmoil. Ekspozycja intrygujących formą i treścią fotografii Diwana Manna zbiega się z rozpoczynającym się 21 października w Krakowie Miesiącem Fotografii.

Urodzony w 1958 roku w Pendżabie (Indie) Diwan Manna wielokrotnie prezentował swoją fotograficzną twórczość w Europie m.in. w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, we Francji. Szczególnie ekspozycja jego prac w prestiżowej Galerie Bateau Lavoir w Paryżu w 2001 roku wzbudziła ogromne zainteresowanie zarówno krytyków, jak i publiczności.

Fotografie Diwana Manna są niezwykle malarskie. Sposób kadrowania, sugestywność barw, wyszukane motywy przywodzą na myśl malarstwo symbolistów. Jego metaforyczne fotogramy uwodzą tajemniczym nastrojem, wizyjnością. Poetyka tych fotograficznych wizji artysty to wypadkowa jego głęboko filozoficznych przekonań o jasnej stronie ludzkiej natury, wiary w odwieczne wartości humanistyczne, takie jak: miłość, przyjaźń, szczęście i jego nieposkromionej pasji eksperymentowania, poszukiwania coraz to nowych środków wyrazu. Solaryzacje, zderzanie partii negatywowych z pozytywowymi nadają jego pracom niepowtarzalny, niezwykle oryginalny charakter. Kwestionują obiegowe, stereotypowe wyobrażenia na temat czystości gatunkowej fotografii.

Diwana Manna nie konfrontuje widza z nieprzyjazną rzeczywistością. Na przekór panoszącej się przemocy (także w sztuce) Manna chce obudzić w odbiorcy nadzieję. Jego prace nie są zapisem sytuacji lecz opowieścią o symbolach, gestach, znakach…

Wystawa Diwana Mana w Pałacu w Paszkówce łączy się z powstaniem w tej podkrakowskiej rezydencji międzynarodowego centrum sztuki. Jest jednocześnie zapowiedzią cyklu prezentacji sztuki światowej, jakie zobaczymy w tym niezwykłym miejscu w roku 2004. Zespół hotelowo-parkowy w Paszkówce już od kilku lat służy spotkaniom międzynarodowych elit finansowych, kulturalnych i politycznych. Zamierzeniem twórców międzynarodowego centrum sztuki jest zaproszenie do Paszkówki również artystów, koneserów i miłośników sztuki, by przywrócić temu miejscu dawną świetność i funkcję.

Wystawa będzie czynna do 11 stycznia 2004 r.

Dodaj komentarz