• 2003-09-15

Paweł Susid “Malarstwo”

19 września w Galerii Białej w Lublinie nastąpi otwarcie wystawy Pawła Susida pt. “Malarstwo”.

Wystawa Pawła Susida w lubelskiej Galerii Białej jest czwartą prezentacją (po Dorocie Podlaskiej, Robercie Maciejuku i Edwardzie Dwurniku) odbywającą się w ramach rocznego projektu “UWAGA MALARSTWO!”. Artysta jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1978 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Intryguje go plakat, afisz, komiks. Z nachalności reklamy czyni przekaz artystyczny. Swoim bilboardem “Złe życia kończą się śmiercią” w 1998 roku, rozpoczął kampanię “zewnętrznej galerii AMS” w przestrzeni publicznej.

Istotą obrazów Pawła Susida jest swoisty malarski kod, budowany na bazie połączenia tekstu z szablonu ze znakiem, symbolem lub inną uproszczoną formą wizualną. Zestawienie tekstu, w postaci sentencji, w kontekście wybranego tematu obrazu tworzy jedyny w swoim rodzaju przekaz artystyczny. Malarz już w latach 80-tych prezentował swoje obrazy z tekstem. Okazał się prekursorem dla młodych malarzy (Grupa Ładnie).

Zadziwiająca konsekwencja, z którą Susid od lat komentuje polską rzeczywistość, lokalne stereotypy, obyczajowość, politykę, historię i sztukę ukazują go jako artystę niezależnego od schematów, mód i konwencji w kontekście sztuki aktualnej. “Stażewski i Strzemiński mylą mi się”, “Dzisiejsza gazeta”, “% dziewczyn pięknych do byle jakich”, “Rzeczy już w sztuce wykonane do 1990 w %”, “Czasem aż boję się koledzy, że na obrazy z telewizorem nie wygramy” to tylko niektóre teksty z obrazów

Wystawa czynna do 17 października.

Dodaj komentarz