• 2003-09-15

Najlepsza Grafika Miesiąca 2002

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie

Od roku 2002 Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje na niewielkich pokazach prace laureatów Grand Prix krakowskiego konkursu Najlepsza Grafika Miesiąca.
Konkurs ten, mający swój początek u schyłku lat pięćdziesiątych, kontynuowany do dziś z niewielkimi przerwami – organizowany przez Okręg Krakowski Związku Polskich Artystów Plastyków – stał się w przeszłości inspiracją do powstania innych ważnych imprez graficznych – Ogólnopolskiego Biennale Grafiki oraz Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie.
Był i jest nadal świadectwem ciągłości zabiegów Okręgu Krakowskiego ZPAP o promocję współczesnej grafiki i jej popularyzację. W 2002 do tych działań -
mając w pamięci swój udział w historii konkursu – włączyło się Muzeum Narodowe w Krakowie, które w zamian za prezentację grafik głównych laureatów konkursu, otrzymuje do swych zbiorów podarowane przez nich prace.
Obecna wystawa podsumowuje ów dotowany przez Urząd Miasta Krakowa ubiegłoroczny konkurs, który miał siedem edycji ? wiosną oraz w jesieni i w zimie.
Na ekspozycji zobaczyć można grafiki zdobywców Grand Prix: Grzegorza Banaszkiewicza, Małgorzaty Niespodziewanej, Anny Sadowskiej, Jacka Zaborskiego, Krzysztofa Tomalskiego, Teresy B. Frodymy oraz Aleksandra Mitki. Obok nich pokazujemy prace na tych konkursach wyróżnione autorstwa Joanny Gałeckiej, Aleksandra Mitki, Małgorzaty Niespodziewanej, Tomasza Dańca, Rafała Pytla, Miry Skoczek-Wojnickiej, Marty Bożyk, Anny Sadowskiej i Jerzego Dmitruka. Autorzy eksponowanych 22 grafik, artyści zrzeszeni w ZPAP, reprezentują średnie i młode pokolenie, które swymi pracami zaświadcza o tradycyjnie dobrej kondycji krakowskiej grafiki i pokazuje różne koncepcje artystyczne realizowane w grafice współczesnej.

Kurator wystawy ze strony MNK: Krystyna Kulig-Janarek Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1 (hol I piętra)
12 września – 12 października 2003

Dodaj komentarz