• 2003-09-11

Włodzimierz Kunz. Dzieło graficzne

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na konferencję prasową poprzedzającą otwarcie wystawy prac graficznych Włodzimierza Kunza 12 września (w piątek), o godz. 13.00, piwnice MCK (Kraków, Rynek Główny 25).

Wernisaż „Włodzimierz Kunz. Dzieło graficzne”: 12 września, godzina 18.00.

Wystawa grafik Włodzimierza Kunza (1926–2002), prezentowana w Galerii MCK, jest ważnym wydarzeniem w programie Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2003.

Profesor Kunz – znakomity artysta, nauczyciel i wieloletni rektor ASP w Krakowie – od początku związany był z Międzynarodowym Biennale Grafiki, zarówno jako uczestnik prac przygotowawczych, jak i członek międzynarodowego jury nagród.

Absolwent Wydziału Malarstwa (dyplom u Hanny Rudzkiej-Cybis), był doskonałym malarzem i świetnym grafikiem. W obu tych dyscyplinach, a także w uprawianym malarstwie ściennym stworzył charakterystyczny, rozpoznawalny styl. Dążąc do integracji sztuki, konsekwentnie zacierał różnice między rodzajami wypowiedzi artystycznej.

Wystawa przedstawi dorobek Kunza jako grafika poszukującego, łączącego tradycyjną technikę litografii (najbliższą malarstwu) z kolażem, wykorzystującego bibułki, rysunki, fragmenty tekstów, tkanin czy wreszcie papierowe samolociki – jaskółki. Ten symboliczny element dziecięcych marzeń i zabaw, ale także wolności artysty, pojawiający się również w malarstwie, stał się jego swoistą sygnaturą.

Grafiki Włodzimierza Kunza z powodzeniem prezentowane były na Biennale Sztuki w Sao Paulo, przyniosły twórcy Złoty Medal Międzynarodowego Biennale Grafiki we Frederikstadt, a także nagrody: na Biennale Sztuki w Madrycie czy Biennale Grafiki we Frechen.

Wystawa przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury, we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie i Stowarzyszeniem Międzynarodowe Triennale Grafiki.

Dodaj komentarz