• 2003-07-31

Dolnośląski Festiwal Sztuki

Od 3 do 24 sierpnia br. rejonie Kotliny Kłodzkiej, po polskiej i czeskiej stronie granicy, w Długopolu Zdroju i w Králíkach odbędzie się kolejne spotkanie wyszszehradzkie, które organizatorzy nazwali Plenerem Rzeźbiarskim ART EX Długopole Zdrój – Králíky 2003.

W tym roku będzie to trzeci plener artystyczny, ktorego organizatorami ze strony polskiej są: Ośrodek Kultury i Sztuki i Radiowa Agencja Koncertowa z Wrocławia, a z czeskiej strony Muzeum Miejskie w Králíkach.

Do grona współorganizatorów pleneru dołączył w bieżącym roku Instytut Polski w Pradze, który nie tylko wspierał organizatorów staraniach o dotację z Funduszu Wyszehradzkiego, ale też od 9 września br. umożliwi organizatorom na prezentację dzieł powstałych na polsko-czeskim pograniczu na wystawie poplenerowej w Ambasadzie Rzeczpospolitej w Pradze.

Kuratorem Pleneru jest Bronisław Kowalewski.

W bieżącym roku udało się zapewnić udział plenerze artystów z pięciu państw, reprezentujących różnorodne tradycje sztuki rzeźbiarskiej w zależności od kraju i regionu z którego pochodzą. Będą to następujący artyści reprezentujący:

1.Zdeněk Tomanek, Uherské Hradišt’e, Czechy
2.Petr Stančík, Rychnov nad Kniżną, Czechy
3..Ewa Rossano, Strasburg, Francję
4.Yov Rossano, Srtasburg, Francję
5.Leon Podsiadły, Wrocław, Polskę
6.Stanisław Wysocki, Wrocław, Polskę
7.Vlada Tínáka, Cífera, Słowację
8.Magyárosi Éva, Budapeszt, Węgry
9.Húber András, Budapeszt, Węgry

Prace rzeźbiarskie będą odbywały się w Kralikach i Długopolu Zdroju od 3 do 24 sierpnia br. Podobnie jak w roku poprzednim, artyści będą wykonywali prace w drewnie lipowym. Niektórzy z nich zapowiadają, że będą drewno łączyli z innymi materiałami.

Po zakończonym plenerze prace będą prezentowane w Długopolu Zdroju, Králíkach, w Ambasadzie Polskiej w Pradze oraz we Wrocławiu.

Dwa pierwsze plenery odbywające się tylko w Králíkach cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszańcow i turystów, z tego też powodu w tym roku organizatorzy postanowili rozszrzyć formułę, zwiększając ilość artystów, krajów, oraz wybierając drugie miejsce powstawania dzieł w Długopolu Zdroju.

W czasie wakacji oraz jesienią w ramach “Spotkań Wyszehradzkich” odbywać się będzą na terenie województwa dolnośląskiego i pardubickiego pezentacje wybranych artystów czeskich i polskich, między innymi:

Od 5 lipca do końca sierpnia w Králíkach, a od 15 września do połowy października w Moravskiej Třebovie, będziemy pokazywali prace malarskie dolnośląskiego artysty Witolda Liszkowskiego. 13 i 14 sierpnia br. przedstawimy z .sztukę zjawiskową tego artysty w Králíkach.
Teatr z Kledna da spektakl na králíckim rynku 16 sierpnia o godz.18.
23 sierpnia na wystawie poplenerowej w Długopolu Zdroju zagra grupa muzyczna z Kłodzka “Kundstbade SLA” (ostatnio supportująca koncert Kamana i L.Janerki, przy okazji wystawa we wrocławskim BWA “Pamiątka z Wrocławia)
Natomiast 24 sierpnia zagra w Králíkach grupa jazzowa z Lanckrony.
13 września zorganizujemy w Králikach plenerowy spektakl “Hamleta” Szekspira w wykonaniu aktorów Teatru Wałbrzyskiego.

Zakończenie pleneru to:
13 do 14 – koncert praskiej grupy KOUDA’S SWING TRIO
14 uroczystość zakończenia – prezentacja dzieł powstałych podczas pleneru. Dzieła te będą prezentowane w Kralikach do końca września br. Na początku października połowa dzieł przewieziona zostanie do Wrocławia, gdzie w jednej z instytucji kultury zorganizowana zostanie ekspozycja.

Dodaj komentarz