• 2003-05-14

Residuum, malarstwo, obiekty

11 maja w Muzeum Narodowym w Gdańsku w oddziale Sztuki Współczesnej w Oliwie została otwarta wystawa Krzysztofa Gliszczyńskiego pt. “Residuum, malarstwo, obiekty”.

Jest to największa jak dotąd prezentacja indywidualna artysty. Na wystawie zaprezentowano prace z cykli “Mitologia czerwieni”, “Dialog z nieobecnym”, oraz ostatnie prace, inspirowane alchemią, złożonością procesu przemiany alchemicznej. Do wystawy przygotowano katalog z tekstami Anety Szylak oraz Iwony Zietkiewicz, tłumaczenie na język angielski.

Krzysztof Gliszczyński (1962 Miastko). W latach 1982-1987 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki w PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni K. Ostrowskiego.

Od 1997 pracuje na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 1988 i 1990 otrzymał stypendium MK i S, a w latach 1992-1993 stypendium DAAD oraz rządu Dolnej Saksonii w Atelierhaus Wospswede.

W 2000 otrzymał stypendium The Pollock- Krasner Foundation Inc. New York. W 2002 roku otrzymał stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego. Od 1995 współtworzy galerię Koło w Gdańsku.

W 2002 rok zrealizował dwie wystawy indywidualne: “Trzy przestrzenie”, galeria Koło w Gdańsk oraz “Residuum”, malarstwo, obiekty, Galeria Miejska Aresenał, Poznań.
W latach 1997 brał udział w następujących wystawach zbiorowych: “Malarstwo w Polsce lat 90″, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa; “Polska Abstrakcja Analityczna II”, Galeria Awangarda, BWA, Wrocław; “Forum galerii i innych miejsc”, Centrum Stuki Współczesnej, Łaźnia, Gdańsk; “Topografia pamięci” (Topographie des Gedächtnisses), Polska sztuka współczesna, Alten Havenspeiecher, Bremen-Vegesack, Niemcy; “Shanghai in the Eyes of World Artists”, Modern Art Museum, Shanghai, Chiny.

Kuratorem wystawy jest Iwona Zietkiewicz, a prezentacja potrwa do 29 czerwca 2003 roku.

Dodaj komentarz