• 2003-05-13

Spotkanie Adiny Bar-on (Izrael) i Zbigniewa Warpechowskiego

Stowarzyszenie Artystyczne Grupa Krakowska i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka zapraszają 15 maja 2003 (czwartek), o godz.17.00 na wystąpienie Adiny Bar-on (Izrael) i Zbigniewa Warpechowskiego.

Wystąpienie Adina Bar-on i Zbigniewa Warpechowskiego jest wspólnym pomysłem obu artystów. Poznali się kilka lat temu w Mińsku, na Białorusi, ale bliżej poznali się w Tel Avivie w ubiegłym roku, gdzie Zbigniew Warpechowski miał performance, bardzo dobrze przyjęte przez publiczność i prasę. Tam też pojawił się pomysł wspólnego wystąpienia w Krakowie.

W Krzysztoforach każdy z twórców wystąpi ze swoim programem, a także wykonają jedną etiudę wspólnie.

Następnego dnia tj. 16 maja 2003 (piątek), w galerii Krzysztofory o godz. 17.00 odbędzie się wykład Zbigniewa Warpechowskiego w oparciu o jego, czwartą, nie wydaną jeszcze książkę pt: “Statecznik”

Adina Bar-on, ur. w 1951 roku w Kibucu Kfar Blum w Iztaelu, dzieciństwo spędziła w Stanach Zjednoczonych, ale studiowała w Tel Avivie i Jerozolimie na Bezalel -Akademii Sztuk Pięknych, gdzie jest teraz wykładowcą (od 1991r.)sztuk interdyscyplinarnych, metodologię sztuki, język komunikacji wizualnej i sztukę performances. Jest pierwszą artystką uprawiającą tę dyscyplinę sztuki w Izraelu.

Występowała w wielu krajach, w Japonii, Chinach, Kanadzie, Szkocji, Rosji i w Polsce. Realizujwe też filmy na wideo.

Zbigniew Warpechowski, ur. 1938 roku, malarz i teoretyk sztuki. Związany ze środowiskiem artystycznym Krakowa i Łodzi. Członek Grupy Krakowskiej (od 1985). Począwszy od 1967 stworzył ok. 200 performances odznaczających się niezwykłą ekspresyjnością, opartych na grze ukrytych znaczeń, m.in.: Champion of Golgotha (1978), Azja (1986). Autor Podręcznika (1990), w którym przedstawił teoretyczne problemy awangardy, a także wielu innych tekstów teoretycznych.

Dodaj komentarz