• 2003-03-26

Grafiki Albrechta Dürera

Jeszcze tylko do 30 marca w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można oglądać niezwykłą wystawę pt. “Albrecht Dürer. Znaczenie i oddziaływanie jego grafiki w XVI wieku. Wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie”.

Albrecht Dürer to jeden z najwybitniejszych, najbardziej wykształconych i utalentowanych artystów w dziejach sztuki, najsławniejszy przedstawiciel renesansu w Europie Północnej. Zajmował się rysunkiem, grafiką , malarstwem, teorią sztuki. Był rytownikiem stosującym wszystkie znane ówcześnie techniki graficzne ale znany jest przede wszystkim jako pierwszy wielki drzeworytnik w dziejach grafiki.

Na wrocławskiej wystawie można podziwiać około 100 prac samego mistrza i naśladowców, wśród nich grafiki zwane sztychami mistrzowskimi, czyli miedzioryty powstałe w latach 1513-1514 – Święty Hieronim w pracowni, Melancholia I, Rycerz śmierć i diabeł, a także Czterej jeźdźcy Apokalipsy, Adam i Ewa oraz dzieła m.in. Lucasa Cranacha Starszego, Heinricha Aldegrevera, Lucasa van Leydena, Albrechta Altdorfera, Hieronymusa Hopfera.

Uzupełnieniem jest wybór obrazów np. Bruyna i Mistrza z Messkirch, dowodzących, że i dla malarzy Durer bywał autorytetem. Niektóre z dzieł pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dodaj komentarz