• 2003-02-24

Malarstwo Mastalerza

W Galerii Bałuckiej w Łodzi można oglądać wystawę malarstwa Piotra Mastalerza.

Piotr Mastalerz (1963) jest absolwentem PWSSP w Łodzi. Obecnie pracuje jako asystent w Katedrze Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Uprawia malarstwo, rysunek, zajmuje się unikatowym drukiem na tkaninie.

W malarskich realizacjach artysty na szczególną uwagę zasługuje kolor, wrażliwość z jaką buduje tkankę barwną i umiejętność uzyskania ciekawych tonacji kolorystycznych. Napięcia, plamy barwne, nie pokrywają się z motywem bądź rysunkiem. Towarzyszą temu doświadczenia związane z materią malarską, różnorodność faktury, jej szorstkość, spękania, niekiedy celowe pozostawienie spływającej farby.

Komponując swoje struktury syntetyzuje emocje z jakimi przystępował do pracy. Tendencja ta prowadzi do stworzenia obrazów z pogranicza abstrakcji, jednak nie pozbawionej oparcia w motywie. Motywie dla którego artysta stwarza specjalną sferę kolorystyczną często sąsiadującą z obszarem innej energii.

Zestawia układy funkcjonujące na zasadzie kontrastu, niekiedy podkreślonego wyraźnym podziałem płaszczyzny lub układające się w swoistą mozaikę.

Elementy te są jakby skrótem, może specjalnym kodem, czy przypomnieniem przeżyć, myśli układających księgę życia. Są też niekiedy przywołaniem znanych z historii sztuki motywów, które mogą znajdować ważne miejsce w swoistym curriculum vitae, wrażliwego na tradycję, artysty. Przyjmują one postać form i barw.

Przywołane jednocześnie, bez chronologii, wydobyte z różnych zakamarków, jedne dźwięczą silniej, inne podporządkowane, zakrywa smuga bądź wchodzą w cień.

Na wystawie w Galerii Bałuckiej będzie można zobaczyć prace malarskie z lat 1996-2002.

Wystawa czynna do 9.III.2003.

Dodaj komentarz