• 2003-02-22

Europejska nagroda w dziedzinie sztuki

Lexmark International Inc., przodujący producent drukarek, we współpracy ze znanym magazynem poświęconym sztuce – Art Review – ogłosiły w Paryżu powstanie nowej nagrody w dziedzinie malarstwa – Europejskiej Nagrody Artystycznej Lexmark.

Organizowany dorocznie konkurs ma umożliwić zwycięskim artystom zaistnienie na europejskiej scenie artystycznej, a nagroda w wysokości €30,000, ma im pozwolić na realizację swoich artystycznych planów i ambicji. Inicjatywa ta powstała na bazie dotychczasowych kontaktów Lexmarka ze środowiskiem sztuki i jej celem jest te kontakty zacieśnić oraz rozwinąć na różnych płaszczyznach. W przypadku tej nagrody, zamierzeniem organizatorów było stworzenie prawdziwie demokratycznego konkursu, otwartego dla wszystkich ludzi zajmujących się sztuką, zarówno zawodowo jak i amatorsko.

Jury w europejskim konkursie będzie złożone z szacownych osobistości ze świata sztuki, w tym: Meredith Etherington-Smith, Redaktora Naczelnego magazynu Art Review oraz profesora Brendana Neilanda, opiekuna sztuki w Akademii Królewskiej. Jednym z sędziów będzie również Michel Dermont, wiceprezes firmy Lexmark oraz Dyrektor Generalny Działu Produktów Konsumenckich.

W celu zgłoszenia swojego uczestnictwa w konkursie, artyści z całej Europy powinni dostarczyć organizatorom wcześniej niepublikowane prace. Przyjmowane będą wyłącznie wersje elektroniczne prac wykonanych techniką malarską.

Plakaty informujące o konkursie będą eksponowane w szkołach artystycznych i w muzeach całej Europy. Idea nagrody Lexmarka będzie również propagowana na swoich łamach przez magazyn Art Review.

Zwycięzcy krajowych konkursów zostaną wyłonieni i ogłoszeni w czerwcu 2003 na imprezie organizowanej przez Lexmark w Walencji, a laureat Europejskiej Nagrody Artystycznej Lexmark zostanie ogłoszony na słynnej Wystawie Sztuki Współczesnej FIAC w Paryżu w październiku 2003.

Uczestnicy muszą mieć powyżej 18 lat w czasie tworzenia obrazu. Jeden uczestnik może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę. Praca konkursowa musi być wykonana techniką malarską i być dostępna w postaci elektronicznej, w formie zdjęcia o wysokiej rozdzielczości. Po więcej szczegółów na temat nagrody i zasad uczestnictwa odwiedź www.print-art.com lub www.lexmark.pl.

Jeszcze tylko do 10 marca 2003 można nadsyłać zgłoszenia na konkurs.

Dodaj komentarz