• 2003-01-31

Wystawa monograficzna Stryowskiego

Z okazji przypadającej w 2002 roku 130. rocznicy powstania Muzeum Miejskiego w Gdańsku (Stadtmuseum) Muzeum Narodowe w Gdańsku, jako kontynuator jego działalności, pragnie w obchodach jubileuszowych przypomnieć historię powstania, rozwój i rangę tej jednej z najstarszych placówek muzealnych w Polsce.

W zaplanowanym programie, przewidziano m.in. wystawę monograficzną Wilhelm August Stryowski (1834-1917) – malarz, kolekcjoner, konserwator, muzealnik i pedagog (w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Toruńskiej 1).

Wilhelm August Stryowski (1834-1917) – malarz, kolekcjoner, konserwator, muzealnik i pedagog. Postać tego największego gdańskiego malarza II połowy XIX wieku, który poświęcił swoją twórczość i działalność społeczną rodzinnemu miastu jest nierozerwalnie związana z historią naszego Muzeum.

W bogatym dorobku artystycznym malarza , obok nielicznych portretów dominują wielofiguralne sceny rodzajowe. W obrazach i rysunkach rejestrował Stryowski zarówno życie ulicy, pracę robotników w porcie, jak i życie na przedmieściach. Odbyta w latach 1860-tych podróż do Galicji zaowocowała pojawieniem się w malarstwie artysty także elementów polskiego folkloru – galicyjskich chłopów i polskiej szlachty.

Swoje obrazy wystawiał Stryowski na dorocznych , prestiżowych wystawach Towarzystw Przyjaciół Sztuki (Kunstverein w Düsseldorfie), Przyjaciół Sztuk Pięknych Krakowa i Lwowa. Kupowano jego obrazy na wystawach i prosto ze sztalug do Niemiec, Anglii, Polski i na Węgry. Wiele z nich wisiało w galeriach muzealnych Europy i zdobiło prywatne kolekcje.
Zmarł w 1917 r. w Essen, pochowany został w Gdańsku.

Z ogromnego dorobku malarza o przyciągającej osobowości, cieszącego się za życia ogromnym prestiżem społecznym i sięgającą daleko poza Gdańsk sławą oryginalnego twórcy pozostało niewiele.

Prezentowana wystawa jest pierwszą po wojnie i jednocześnie pierwszą w Polsce wystawą monograficzną artysty. Zebrano na niej wszystkie dostępne obrazy Stryowskiego (24) pokazano rysunki i szkice.

Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów: Domu Jana Matejki (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie), Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy, Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, osób prywatnych (z Polski i zagranicy) i zbiorów własnych Muzeum Narodowego.

Dodaj komentarz