• 2003-01-23

Filmy Jana Lenicy

27, 29 i 30 stycznia w Kinie LAB w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie w cyklu Mistrzowie Polskiej Animacji odbędzie się pokaz filmów Jana Lenicy.

Jan Lenica to jeden z najważniejszych twórców polskiej szkoły plakatu. Pierwsze filmy animowane realizował wspólnie z Walerianem Borowczykiem. Jego twórczość charakteryzowała się niezwykłą pomysłowością, fascynacjami surrealizmem, przepojonym duchem egzystencjalizmu katastrofizmem.

Lenica zdobył dziesiątki prestiżowych nagród na najważniejszych festiwalach filmów krótkometrażowych: m.in. Smoka Smoków na MFFK w Krakowie.

Wraz z ostatnim filmem Lenicy, Wyspa R.O. dokończonym już po śmierci artysty, zaprezentowanych zostanie kilka jego wcześniejszych realizacji: Nowy Janko Muzykant (1960), Labirynt (1963) będący niejako pierwszą wersją Wyspy R.O, A (1964) – kafkowską w duchu przypowieść o człowieku osaczonym przez litery oraz zrealizowany w USA Landscape (Krajobraz, 1974).

Wyspa R.O. jest eksperymentalnym połączeniem wielu technik filmu animowanego i filmu aktorskiego (w głównej roli wystąpił Piotr Dumała – najsłynniejszy chyba obecnie polski twórca animacji). To alegoryczna, pełna symboli, odniesień i auto-cytatów historia o tajemniczym zakątku Ziemi zaludnionym niegdyś przez skazańców, na którym pozostał tylko samotny strażnik. Tę bardzo osobistą przypowieść o wolności, przeznaczeniu i miłości można w pewnym sensie traktować jako swoisty artystyczny testament twórcy.

27.01 Pon, godz. 19.00

Dodaj komentarz