• 2003-01-22

Ciało i władza

Dziś o godz. 18.30 w krakowskiej Galerii Bunkier Sztuki odbędzie się spotkanie z okazji wydania książki Izabeli Kowalczyk pt. “Ciało i władza. Polska sztuka krytyczna lat 90.” Gośćmi spotkania będą: Beata Kozak, Anna Nacher, Andrzej Szczerski

W książce Ciało i władza Izabela Kowalczyk podejmuje analizę problematyki ciała, przedstawionego lub użytego we współczesnych działaniach artystycznych, i na tym gruncie przeprowadza dekonstrukcję mniej lub bardziej ukrytych mechanizmów władzy, w jakie jest ono uwikłane.

Jej książka jest pierwszym syntetycznym opracowaniem twórczości artystycznej lat 90. w Polsce. (Piotr Piotrowski) W książce tej autorka analizuje sztukę tak znanych polskich artystów, jak: Zofia Kulik, Katarzyna Kozyra, Zbigniew Libera, Alicja Żebrowska, Grzegorz Klaman i Artur Żmijewski.

Izabela Kowalczyk (ur. 1971) – historyczka sztuki, krytyczka i publicystka. Doktorat o sztuce krytycznej obroniła w 2001 roku na Uniwersytecie i m. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dodaj komentarz