• 2003-01-21

Muzeum Podróżników

Od dnia 25 stycznia br. Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do nowej placówki, która rozpocznie działalność jako Muzeum Podróżników noszące imię Tony’ego Halika. Nowy dział usytuowany został w zabytkowej kamienicy przy ul. Franciszkańskiej 11.

Uroczyste otwarcie nastąpi w dniu 24 stycznia o godzinie 12.00 a udział w nim weźmie jako gość honorowy – Elżbieta Dzikowska – żona i towarzyszka wypraw podróżnika.

Mieczysław Antoni Sędzimir Halik (1921-1998) – urodził się 24 stycznia 1921 r. w Toruniu. Swoją pierwszą wyprawę podróżniczą rozpoczął w wieku czternastu lat (był wówczas uczniem gimnazjum w Płocku), jako flisak płynąc Wisłą na tratwie do granicy Wolnego Miasta Gdańska. Po wybuchu II wojny światowej przedostał się początkowo do Francji, następnie znalazł się w Wielkiej Brytanii i tam wstąpił do Royal Air Force. Ranny, po zestrzeleniu przez Niemców samolotu, trafił do szpitala w Szkocji, skąd wysyłał do kolegi w Londynie listy z opisami lotów i walk. Zostały one opublikowane i od tej chwili rozpoczęła się przygoda dziennikarska Halika. Po powrocie do służby w lotnictwie został zestrzelony nad Francją, gdzie włączył się do francuskiego ruchu oporu. Po wojnie, w 1948 r. wyjechał do Argentyny (z żoną Francuską), przyjął obywatelstwo tego kraju i tam zorganizował szkołę pilotów. W 1952 rozpoczął serię podróży od Ameryki Południowej. Lata 1957-1962 to wędrówki jeepem z Ziemi Ognistej przez obydwie Ameryki na Alaskę i z powrotem.

W roku 1972 przyjechał do Polski w gronie osób towarzyszących prezydentowi Nixonowi, a od 1976 r. osiadł w Kraju na stałe. Elżbietę Dzikowską, swoją drugą żonę, poznał w Ameryce Południowej. Przebywała tam jako wysłanniczka pisma Kontynenty. Wspólnie kontynuowali wędrówki po świecie i wrażeniami z nich dzielili się w programie polskiej telewizji, zatytułowanym “Pieprz i wanilia” (ponad 300 programów). Pracował również okresowo dla amerykańskiej telewizji NBC, dla magazynu Time and Life.

Tony Halik odznaczony był za męstwo podczas wojny odznaczeniem francuskim Croix de Guerre, również polskimi i angielskimi odznaczeniami. W 1985 r. otrzymał medal “Za zasługi dla Torunia”. Należał do międzynarodowego The Explorers Club. Ufundował stypendium dla najlepszego ucznia liceum społecznego w Ostrołęce (którego był patronem) na wakacyjne studia w Oxfordzie. Mówił o sobie “Miałem szczęście – urodziłem się dla przygody…”. Zmarł 23 maja 1998 r.

Oprócz fotografii, filmów i korespondencji owocem podróży Państwa Halików są również liczne pamiątki, zgromadzone przez podróżników, eksponowane na wystawach a następnie przekazane Muzeum Okręgowemu w Toruniu. Są one podstawą zbiorów Muzeum Podróżników, które rozpocznie swoją działalność w dniu 24 stycznia br.

Wśród eksponatów obejrzeć będzie można: obiekty związane z różnymi kultami (amulety), przedmioty codziennego użytku, ubiory (w tym kolekcja kapeluszy), broń, tkaniny, trofea myśliwskie, dokumenty osobiste podróżników itp.

Dodaj komentarz