• 2002-12-18

Malarstwo, zdjęcia, instalacje

Jeszcze tylko do 30 grudnia b.r. w Galerii Gorgona w Gliwicach pokazywana będzie wystawa Bogny Burskiej pt. “Malarstwo, zdjęcia, instalacje”.

Artystka wpisuje się w nurt polskiej sztuki krytycznej – kierunku rozwijającego się szczególnie silnie w naszym kraju od wczesnych lat 80-ych za sprawą takich twórców jak Grzegorz Kowalski, Zofia Kulik czy Zbigniew Libera.

Charakteryzował się on silnym zaangażowaniem w wątki społeczne, polityczne i ekonomiczne, podejmowaniem trudnych tematów i zwróceniem się do takich form wyrazu artystycznego jak performance, instalacje multimedialne czy sztuka video.

Burska, poprzez swoje malarstwo i realizacje przestrzenne zyskała sobie opinię jednej z najbardziej utalentowanych artystek, jakie zadebiutowały w naszym kraju w latach 90-ych. W 2002 roku została wybrana do pokazania swoich prac w krakowskim Bunkrze Sztuki i warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w ramach zbiorowej wystawy młodej sztuki “Novart.pl” (wybrano zaledwie 20 twórców z całego kraju urodzonych po roku 1970).

Jej prace podejmują niezwykle istotne tematy: cierpienia i odkupienia, przemocy i obojętności, walki i dominacji.

Dodaj komentarz