• 2002-12-16

Statek – motyw modernizmu

17 grudnia, o godz. 18.00 w Instytucie Goethego przy Rynku Głównym 20 w Krakowie odbędzie się wykład Jeremy’ego Howarda pt. “Podroż do krainy jednego z najbardziej kluczowych motywów modernizmu – Statku”.

Wykład dotyczyć będzie różnorodności znaczeń jakie motywowi statku przypisano w XX-wiecznej sztuce, architekturze i designie. Motyw ten był wielokrotnie wykorzystywany jako wizualna metafora w ikonografii politycznej, religijnej, społecznej i komercyjnej.

Jako przykłady przedstawione zostaną: obsesja okrętu w modernistycznej architekturze od czasów Le Corbusiera, znaczenie motywu łodzi dla ewolucji twórczości Wladimira Tatlina w stronę projektowania trójwymiarowego, pojawienie się tzw. “yachting style” i jego wpływ na kształtowanie “nowoczesnego” stylu życia, w tym na plakaty A.M. Cassandre’a w stylistyce Art Deco.

Analiza dotyczyć będzie także dekoracji i wyposażania statków przez artystów wykształconych w akademiach, motywu statku wojennego i statku emigrantów w filmie i fotografii, a także zaangażowania modernizmu w poszukiwaniu nowych metod podróży morskich: łodzi podwodnej, aeroplanu i statku powietrznego.

Jeremy Howard, historyk sztuki, wykładowca w School of Art History, University of St Andrews w Szkocji. Laureat grantów British Academy i Leverhulme Special Research Fellowship. Zajmuje się sztuką XIX i XX wieku. Autor m.in. książki “Art Nouveau. International and National Styles in Europe” (1996). Aktualnie przygotowuje książkę “Art in Central Europe” (Oxford University Press, seria Oxford History of Art”).

Wykład odbędzie się w języku angielskim, tłumaczenie symultaniczne. Projekt realizowany przez The British Council oraz Goethe-Institut

Dodaj komentarz