• 2002-04-11

“Atlantyda”

W Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie otwarto wczoraj wystawę fotografii Aleksandra Ante pt. “Atlantyda”. To ekspozycja fotografii czarno-białej o tematyce żydowskiej.

Autor wnikliwie obserwuje ślady kultury i cywilizacji żydowskiej, a dokładnie mówiąc – stare domy, ruiny synagog, dzielnice i miasteczka Galicji o niepowtarzalnym nastroju, a także imponujące budowle sakralne na Węgrzech i Słowacji. Na fotografiach ujrzymy miejsca, które pół wieku temu jeszcze tętniły życiem, a obecnie odchodzą w zapomnienie, coraz mniej pasując do innego, współczesnego świata, który je otacza.

Wystawa fotografii składa się z trzech części, nazwanych odpowiednio “Nieznane kierunki”, “Wyspy” i “Ulice są puste”. Pierwsza z nich jest artystyczną wędrówką w poszukiwaniu nastroju i klimatu specyficznych miejsc, związanych z tradycją Żydów.

Seria “Wyspy” zawiera zdjęcia bóżnic oraz innych budowli żydowskich, które tkwią samotnie w zgoła innej rzeczywistości, która nie pamięta już żydowskiego współistnienia. Trzecia seria – “Ulice są puste” – przedstawia zdjęcia z miast i miasteczek, ulic i placów, ludzi przechodzących, załatwiających różne sprawy, bawiących się, czekających.

Wystawa czynna do 30 kwietnia 2002 r.

Dodaj komentarz