“Spatium Gelatum”

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprasza na wykład artysty Zbigniewa Oksiuty ( Niemcy ) p.t. "Spatium Gelatum 2001-2002", który odbędzie się dzisiaj tj. 1 marca 2002 o godz. 17.30.

Projekt "Spatium Gelatum" /zamrożona przestrzeń/ jest praca naukową prowadzoną na pograniczu sztuki i architektury.

Projekt zajmuje się tworzeniem habitatu przyszłości i kreacją przestrzeni biologicznej.
W ramach projektu trwają antropologiczne studia nad wizją jadalnej architektury, której przekazy znamy ze średniowiecznej Krainy Pieczonych Gołąbków, dziecięcych bajek i dziewiętnastowiecznych tradycji kuchni francuskiej pod nazwą "piece montee".

Habitat przyszłości będzie przestrzenią biologiczną bez mechanicznego powielania biologicznych zjawisk ani formalnego kopiowania natury. Dlatego prace nie kończą się na poszukiwaniu nowych technologii ani zastosowaniu innych materiałów, ale na stworzeniu społecznych i fizycznych podstaw umożliwiających w ogóle egzystencję takiej przestrzeni. W efekcie nie chodzi tu o nowy "dom" czy o nowe "schronienie", ale o żywy system, a w przyszłości o żywy organizm.

W ramach projektu "Spatium Gelatum" trwają obecnie badania nad nowymi metodami kreacji polymorficznych, wielopostaciowych form i dynamicznych przestrzeni, przy czym główny nacisk położony jest na zjawiska fizyczne w cieczach, szczególnie na napięcia powierzchniowe cieczy i fazy przejściowe ze stanu ciekłego do stałego.

Dodaj komentarz