• 2002-01-16

Słynne witraże

Krakowski Zakład Witrażów, obchodzi w tym roku rocznicę 100-lecia istnienia. Na początku XX wieku powstały tam najsłynniejsze secesyjne i młodopolskie witraże, klasyfikowane do historycznej szkoły krakowskiej, zaprojektowane przez takich artystów jak Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Karol Frycz, Zbigniew Pronaszko, Tadeusz Stryjeński czy Józef Pochwalski.

Według zachowanej dokumentacji firma – założona w roku 1902 przez Władysława Ekielskiego i Antoniego Tucha, a wkrótce wykupiona przez Stanisława Gabriela Żeleńskiego – do roku 1912 wykonała oszklenia witrażowe w 53 kościołach i kaplicach w Małopolsce, 59 w Krakowie, 27 we Lwowie, a także w 13 obiektach na terenie zaboru pruskiego i 16 w zaborze rosyjskim.

W najlepszych czasach – w okresie międzywojennym – firma miała swoje zakłady witrażowe w Tarnowie, Krakowie, Lwowie, Warszawie i eksportowała swoje wyroby do Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. W 1952 roku została upaństwowiona, a następnie przejęta przez spółdzielczość. Udało się jej jednak podtrzymywać i kultywować tradycje krakowskiej szkoły witrażowej. Prywatny Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński Sp. z o.o. reaktywowany został w kwietniu 2000 roku i działa w historycznej siedzibie firmy w centrum Krakowa.

Dodaj komentarz