• 2001-12-31

Wilno w fotografii

W Gdańskiej Galerii Fotografii prezentowane są fotograficzne impresje wileńskie Stanisława Filiberta Fleury (1858-1915). Wystawę przygotowano we współpracy z Muzeum Narodowym w Wilnie.

Stare zdjęcia z Wilna podzielone są tematycznie. Ciekawe są obrazy wileńskich przedmieść, na których widzimy drewniane chaty przyczepione do skarpy. Na kiermaszu przed wileńską katedrą i kościołem św. św. Piotra i Pawła baby, okutane powłóczystymi sukniami i owinięte w grube pledy, sprzedają święte obrazki.

Najbardziej przyciągają jednak uwagę fotografie portretowe, przedstawiające rodzinę i znajomych Fleurego. Zobaczyć możemy m.in. “genealogię [artysty] opowiedzianą własnymi fotografiami”. Dostojne oblicza, wystudiowane gesty to najważniejsze cechy wizerunków.

Wystawa będzie czynna do 18 stycznia 2002 r.

1 komentarz do artykułu “Wilno w fotografii”

  1. Kostas

    Uwadze odwiedzających Litwę!

    Na podstawie panoramicznych wizerunków 360ox360o wydana też została płyta kompaktowa (CD-ROM) – “Kościoły Wilna”. Zawiera ona 29 wileńskich kościołów. Podczas oglądania na pełnym ekranie komputera powstaje wrażenie, że się stoi po środku świątyni i rozgląda dokoła, samemu się wybiera kierunek i ujęcie. Oglądaniu towarzyszy muzyka kościelna. Opisy historii kościołów są podane w pięciu językach (litewskim, polskim, rosyjskim, niemieckim i angielskim). Istnieje możliwość przybliżenia interesującego fragmentu (rzeźby, fresku) i dokładnego obejrzenia. Niesamowite wrażenie! Po powrocie z Wilna długo jeszcze sprawiać będziecie radość sobie i swym bliskim oglądaniem kościołów, ujrzanych podczas tej podróży!!!!!
    Kupic ta plytą możno w kiosku przy Arkikatedrze Wilenskiej i księgarniach Wilna.

Dodaj komentarz